2013-06-14 | Chemiczna epidemia, czary mary i alchemia

„Chemiczna epidemia, czary mary i alchemia” to projekt realizowany w Gimnazjum nr 64 w Zespole Szkół nr 4 z Oddziałami Sportowymi w Poznaniu.

W czasie swojej „Chemicznej epidemii...”  przeprowadzili wiele pokazów i warsztatów chemicznych. Przedstawiali na nich związek nauki z życiem codziennym. Uczniowie nie tylko chcieli zachwycić chemią, ale także zainspirować do dalszej nauki, zgłębiania wiedzy i rozumienia świata. Chcieli pokazać, że nauka może być świetną zabawą. Nauki ścisłe i przyrodnicze są trudne, nieciekawe i niepotrzebne? Po tym co zobaczycie na poniższym filmie jestem przekonana, że udało im się obalić ten mylny pogląd! :)

W swojej szkole zorganizowali pokazy chemiczne pt. „Wściekły azot”. Głównym bohaterem przedstawienia był ciekły azot. Ten nie jest ciekawym obiektem badań, ponieważ bardzo trudno reaguje z innymi substancjami. Jednak schłodzony do temperatury -1960C zamienia się w ciecz o niezwykle interesujących własnościach fizycznych! I właśnie te właściwości zademonstrował p. Mateusz Stocki – chemik z Zakładu Dydaktyki Chemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jakie działania podjęła grupa? Poniżej prezentujemy część z nich:

• Poznanie historii alchemii.
  • Pokazy i warsztaty dla przedszkolaków, nauczania początkowego „Chemia na wesoło” i klas 4-6 szkoły podstawowej „Chemia uczy i bawi”.
  • Wizyta w PAN, w Zakładzie Biologii RNA, Zakładzie Biologii Chemicznej - Chemii nanostruktur i w Zakładzie Bioinformatyki – Modelowania Biomolekularnego.
  • Uczestniczyli w wykładzie „O świetle bez ściemniania”, który stał się inspiracją do opracowania nowych doświadczeń chemicznych.

Grupa swoimi warsztatami pokazała, że chemia wcale nie musi być nudna! Jestem przekonana, że wśród uczestników pokazów znajdą się chętni uczniowie, którzy sami chcieliby tak czarować! :)

Materiały przesłała p. Lidia Henschke.