2013-06-14 | Olej - w centrum zainteresowania

Kolejna część relacji nadesłanej przez grupę z Gimnazjum w Rostarzewie. Tym razem gimnazjaliści na tapetę wrzucili olej - poznając jego szerokie zastosowanie. Zobaczcie co dalej działo się z projektem "Od słoneczników do van Gogha".

red. Monika Błaszczak

Oto informacja na temat naszych postępów w realizacji  projektu. Spotkaliśmy się z kosmetyczką, która opowiedziała nam o zastosowaniu oleju w kosmetologii. Odbyliśmy rozmowę z mechanikiem, który uświadomił nam jak ważny jest olej w pracy silnika. Farmaceutka natomiast przedstawiła nam podstawowe wiadomości na temat różnych olejów wykorzystywanych w produkcji leków.

 

Zorganizowaliśmy wieczór poświęcony kuchni i urodzie. Staraliśmy się wykorzystać informacje zdobyte w trakcie spotkania ze studentką dietetyki. Do przygotowania naszych potraw wybraliśmy oliwę z oliwek, olej rzepakowy i lniany. Przyrządziliśmy pizzę, sałatkę grecką, frytki, twaróg z olejem lnianym. Wszystko spałaszowaliśmy ze smakiem :) Sporządziliśmy własny olejek aromatyczny o zapachu pomarańczowym.

  

Gdy zima się skończyła - przyszedł czas wysadzić do ziemi nasze sadzonki dyni oraz wysiać słonecznik. Była to ciężka praca, ale udało nam się przygotować miejsce pod ogródek. Czekamy na efekty!

Ostatnio zajęliśmy się motywem oleju w literaturze. Odnaleźliśmy i wyjaśniliśmy przysłowia znane i te zapomniane. Czy ktoś zna i wie, co oznacza powiedzenie „Święty Jan przyniesie oleju dzban”?  My już tak! :)

 

Kolejnym krokiem była wizyta w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Braliśmy udział w lekcji muzealnej i warsztatach plastycznych. Tematem naszych zajęć był „Warsztat artysty”. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstawało dzieło malarskie. Wiemy, czym jest podobrazie. Poznaliśmy przepis na farbę olejną. A na koniec sami zostaliśmy artystami. Zbiory malarstwa i rzeźba zafascynowały nas. Poczuliśmy się jak w innym świecie. 

Sami postanowiliśmy spróbować naszych sił w malarstwie olejnym. Rozpoczęliśmy malowanie naszego dzieła, ale o tym następnym razem! :)

Materiały przesłała p. Magdalena Ceglarek.

Projekt realizowany jest przez: