2013-06-06 | Krem, czyli tajemnica wiecznej młodości

Licealiści z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu postanowili przyjrzeć się kremom, a sami nazwali się Grupą Skremowanych. Od czego rozpoczęli, czym się zajmują i czy stworzą własny krem? ;) Poznajcie projekt "Krem, czyli tajemnica wieczniej młodości".

Naszym celem stał się obecny na każdej drogeryjnej półce krem. Pragniemy pokazać, że dobór tego kosmetyku jest na prawdę trudny oraz chcemy zwrócić uwagę na problem testowania produktów na zwierzętach. Postanowiliśmy także sporządzić domowy krem - wolny od niepotrzebnych zapychaczy i niehumanitarnego okrucieństwa.

Swoją przygodę zaczęliśmy od spotkania z bardzo miłą panią kosmetolog Grażyną Rzeźnik, która wyjaśniła nam różnice w typach i rodzajach cer oraz odkryła przed nami tajniki używania kremów.

Uzbrojeni w tak potężną wiedzę przygotowaliśmy ankietę, którą z okazji Dnia Kobiet wypełniło wielu uczestników imprezy Zbąszyńskiego Domu Kultury. Następnie przedstawiliśmy ankietę mieszkańcom miasta, którzy chętnie poświęcali nam chwilę na odpowiedzenie na kilka pytań. Dzięki temu mogliśmy zorientować się, jaką wiedzę na temat swoich cer posiadają Zbąszynianie.

Zauważyliśmy, iż dzieci mają zazwyczaj najbardziej kreatywne pomysły, dlatego też zwróciliśmy się do młodszych kolegów o pomoc. Ogłosiliśmy dwa ciekawe konkursy. Pierwszy, przeprowadzany wśród klas 4-6 szkoły podstawowej, dotyczył nazwy naszego domowego kremu. Wśród nadesłanych prac szczególnie przypadła nam do gustu propozycja nazwy „Domovit”.
Naszym kolejnym zmartwieniem stała się wygląd opakowania. Dlatego zorganizowaliśmy kolejny konkurs, tym razem wśród klas 1-3. W ten sposób już niedługo będzie można podziwiać nasze produkty w pięknych pudełeczkach.

Członkowie projektu brali udział w wykładzie „Talent - dany czy zadany?”, który odbył się w Nowym Tomyślu, i który zachęcił nas do odkrywania w sobie pasji. Jedną z takich pasji z całą pewnością jest chemia, bo przecież właśnie z nią związany jest nasz projekt.

Zaledwie kilka dni po wykładach udaliśmy się do fabryki Nivea, gdzie mogliśmy podziwiać cały proces produkcji kremu. Nie omieszkaliśmy również zapytać o testowanie na zwierzętach, w końcu jednym z wyznaczonych celów jest poszerzenie wiedzy o tym problemie. Odpowiedź nas zadowoliła, ponieważ usłyszeliśmy, iż w fabryce nie przeprowadza się testów. Niestety nie mogliśmy zrobić sobie zdjęć na terenie fabryki, gdyż podpisaliśmy regulamin, w którym jest mowa o tajemnicy handlowej.

Spodobał się nam pomysł konkursów, dlatego udaliśmy się z naszym projektem do gimnazjum, gdzie przedstawiliśmy działalność Skremowanych i kilka ciekawostek dotyczących kremów. Następnie przeprowadziliśmy mały quiz, gdzie uczniowie mogli wykazać się wiedzą.

Całkiem niedawno miała miejsca jedna z większych akcji Skremowanych, bowiem zorganizowaliśmy happening w Światowym Dniu Przeciw Wiwisekcji. Można było nas zobaczyć na zbąszyńskim rynku, gdzie skandowaliśmy hasła zachęcające do kupowania produktów nietestowanych na zwierzętach. Mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się bliżej z tym problemem, ponieważ prócz haseł i plakatów część uczestników czytała informacje o wiwisekcji.

Z tego co dowiedzieliśmy się na eSzkolnym facebook-u uczniowie stworzyli już swoje własne kremy! Przepisy na ich domowe speciyfiki czekały tylko na realizację - i stało się! Może swoim wyrobem pochwalą się w kolejnej relacji? ;)

Materiały przesłała p. Marta Misiewicz.