2013-06-04 | Kiedy dzwonić pod numer 112?

Uczniowie z Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Dusznikach Wlkp. postanowili znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie - kiedy dzwonić pod numer 112? Jest to wiedza, która każdemu z nas może się przydać - posłuchajcie tego, co mają Wam do powiedzenia gimnazjaliści :)

Zapewne każdy z nas wie, że w razie zagrożenia życia lub zdrowia powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112? Jednak dlaczego akurat na ten numer? Czy znane nam numery 998, 997 czy 999 jeszcze istnieją? Na te i inne pytania uczniowie naszego Gimnazjum postarają się Wam odpowiedzieć przeprowadzając cykl wywiadów z oficerami dyżurnymi podmiotów odpowiedzialnych za ratownictwo. Dzięki wywiadom uczniowie przybliżą funkcjonowanie służb ratunkowych na terenie naszej gminy oraz podzielą się zdobytą wiedza wśród młodzieży.

Za nami już pierwsze wywiady i zmierzenie się z trudnością pracy samodzielnej w terenie. Grupa chłopaków udała się na spotkanie z oficerem dyżurnym Gminnej Straży Pożarnej w Dusznikach.

Część naszej grupy przygotowała plakat informujący pt.: „ Kiedy nie dzwonić na nr 112” - po to, aby uświadomić wszystkim, że zgłoszenie fikcyjnego zdarzenia lub telefonowanie bez potrzeby i uzasadnienia to nie zabawa. W takich chwilach blokujesz linie telefoniczną innej osobie, która właśnie potrzebuje niezbędnej pomocy.

Uczniowie stoją przed jeszcze jednym, ważnym zadaniem. Na wywiad z oficerem dyżurnym Komendy Gminnej Policji w Dusznikach zdecydowały się dziewczyny. Mimo niepewności i lęku będą starały się przełamać swoje wewnętrzne opory w przeprowadzeniu wywiadu. Mamy nadzieję, że praca dziennikarska dziewcząt zaowocuje nie tylko głębszą wiedzą, ale i wzmocni wiarę we własne siły oraz pozwoli poznać nowych ludzi i ich zawody.

Materiały przesłała i opracowała p. Marta Nowak.