2013-05-24 | Matema TYKA inaczej

Czy matematyka musi być nudna? Nie! I oni są tego dowodem! Mierzą, ważą i świetnie się przy tym bawią. Pokazują także, że matema TYKA inaczej. A jak tyka? O tym opowiedzą sami! :)

Jesteśmy grupą z Gimnazjum nr 4 w Szamotułach. W zespole jest 6 dziewcząt i 6 chłopców z klasy I a. Musimy się przyznać, że mieliśmy tyle pomysłów, że trudno było nam się zdecydować, czym się zajmiemy. Po burzliwych dyskusjach postanowiliśmy, że będziemy mierzyć, ważyć i bawić się jednostkami. Chcemy porównywać największe z najmniejszymi. Nasz projekt nosi nazwę "matema TYKA inaczej".

Postanowiliśmy rozpocząć od historii. Udaliśmy się do Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, gdzie prezentowana jest wystawa "Miary i wagi". Eksponaty pochodzą z kolekcji Państwa Aliny i Juliusza Gustowskich. Mogliśmy zobaczyć czym ważono dawniej, jak wyglądały wagi i odważniki.

Zebraliśmy materiały dotyczące wykorzystywanych jednostek. Wykonaliśmy sami miary w calach, jardach i stopach. Postanowiliśmy użyć ich do pomiaru wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Wszyscy chętni mogli też sprawdzić swoje BMI, czyli zależność wagi ciała i wzrostu. Zebraliśmy zatem dużo danych, które teraz opracujemy, zanalizujemy ogłaszając najwyższego ucznia naszej szkoły, a także najwyższą klasę.

Co dalej? Wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie chcemy uzyskać informację o liczbach w naszym mieście. Spotkamy się z geodetą, który pokaże nam najnowocześniejsze przyrządy pomiarowe. Chcemy sprawdzić jak długa jest ulica Długa i jaka krótka jest ulica Krótka - mierząc je. Porównamy duże zwierzęta z małymi, najwyższe budynki z naszej okolicy z tymi gigantami ze świata. Mamy nadzieję, że dalej będziemy się tym świetnie bawić i tym samym uczyć się :)

Materiały przesłała Karolina Czyż-Dukat.