2013-05-18 | Poznań w ich rękach!

Sobota, dla większości weekend, ale nie dla nich! Grupa z Gimnazjum w Siedlcu przyjechała poznać Poznań! :) O ich projekcie „Poznań w naszych rękach” mogliście już przeczytać wcześniej. W końcu przyszedł ten najważniejszy dla nich, w całym projekcie, dzień - przyjazd do stolicy Wielkopolski. I choć w Poznaniu bywali, to głównie w celach rozrywkowych. Za to ta wycieczka to zmieni! Co ciekawe - niektórzy po raz pierwszy jechali pociągiem czy tramwajem! :)

Choć Poznań znany im nie jest, to doskonale odnaleźli się zarówno w komunikacji miejskiej jak i mapie miasta. Wspierani przez Google Maps nie zgubili się ani razu! ;) Jak widać technologie i aplikacje można wykorzystywać wszędzie! :)

Z grupą, jak i z panią przewodnik, spotkaliśmy się na Starym Rynku. Na początek opowieści o Ratuszu i o znajdującym się tuż obok Pręgierzu. Dzisiaj wiele spotkań zaczyna się właśnie od Pręgierza, kiedyś  było to miejsce nieco innych rozrywek. Jakim miejscem był kiedyś? Posłuchajcie...

Wybiło południe, a to znak, że na horyzoncie pojawiają się koziołki. Otwierają się małe drzwiczki i wychodzą nasi główni bohaterzy. Obracają się ku sobie i zaczynają się trykać. Jak zawsze przyciągają tłumy na stary Rynek. Dookoła słychać oklaski i śmiech! Ich popularność nigdy nie zmaleje :)

Następnie ruszamy w kierunku fary. Bogactwo jakie zobaczyli tam uczniowie jest nie do opisania! Co więcej - mieliśmy okazję usłyszeć niesamowity koncert. Dźwięk organów rozbrzmiewał się po całej farze, niezapomniane wrażenia!

W dalszej kolejności m. in. koziołki na Placu Kolegiackim, pozostałości po murach obronnych miasta i kierunek - Ostrów Tumski. Zwiedziliśmy podziemia poznańskiej Katedry oraz jej wnętrza. Na niektórych osobach takie wrażenie zrobiło to miejsce, że już zdeklarowały gdzie będą miały ślub ;)

Wycieczka choć interesująca, to wykończyła naszą młodzież :) Większość z nich, ze szkolnym liderem projektu na czele, stwierdziła, że nigdy nie zwiedzała Poznania z przewodnikiem. Był potrzebny projekt, aby to zmienić :) Zawsze jedzie się gdzieś dalej coś zwiedzać, a tak blisko mamy takie skarby warte poznania. Jednak zwiedzania na tym nie zakończą. Jako, że w ten weekend mamy Noc Muzeów - przed naszą młodzieżą dzisiaj długa noc! ;) Pozostaje mi życzyć niezapomnianych wrażeń i zaprosić do częstszych odwiedzin w stolicy Naszej Wielkopolski :)