2013-05-16 | Droga do własnej satysfakcji

Dzisiejsze spotkanie w Domu Pomocy Społecznej w Psarskim było wyjątkowe. Licealiści ze Śremu zorganizowali dla uczniów swojej szkoły rajd profilaktyczny, który był podsumowaniem pracy nad projektem „Używki zażywasz - życie przegrywasz”. Projekt wydaje się dość trudny ze względu na tematykę. Tym większe uznanie dla uczniów, którzy postanowili dotrzeć z tą niełatwą problematyką do swoich rówieśników.

Do Domu Pomocy Społecznej uczniowie przyszli pieszo ze Śremu. Grupa zafundowała im ponad 40 minutowy spacer nową promenadą i poznanie piękna przyrody nadwarciańskiej. Warto zaznaczyć, że udział w tym rajdzie nie był obowiązkowy - a frekwencja, po raz kolejny już, zaskoczyła nasz zespół projektowy.

Na miejscu uczestnicy projektu zaprezentowali swoje działania kolegom ze szkoły. Jak wspomnieli - o wielu ich akcjach słyszeli już wcześniej, a co więcej - chętnie w nich uczestniczyli. Wy również m. in. o akcji "jabłko zamiast papierosa" mogliście już czytać na łamach eSzkoły.

Uczniowie przeprowadzili w szkole także ankietę dot. zażywanych używek. Skupili się na papierosach, alkoholu i narkotykach. Ankietowani odpowiadali m. in. na pytania o to czy palą papierosy i z jaką częstotliwością. Wyniki ankiet zaprezentowali dzisiaj na forum. Jak się okazało - najwięcej ankietowanych z pośród omawianych używek spożywa alkohol.

Następnie głos oddano terapeucie Monaru, który zaprezentował młodzieży film edukacyjny dot. spożywania alkoholu. W międzyczasie wtrącał opowieści o swojej pracy i ludziach, z którymi się spotkał. Podkreślał, że nikt nie zaczyna od skrzynki alkoholu. Zawsze zaczyna się od jednej butelki, kieliszka. Nikt nie zaczyna od rakiety papierosów - najpierw trzeba zapalić jednego. I nie wiemy kiedy popadamy w nałóg. Gdyby nie było problemu - nie było by także w każdej miejscowości ośrodków pomocy czy specjalistów. Z uzależnienia nie można wyjść samemu. Zwrócił uwagę na to, że profilaktyka całych szkół jest dużo tańsza niż leczenie jednego pacjenta!

Myślę, że prowadzący dotarł do młodzieży. Nie zakazywał im picia alkoholu. Powiedział, że alkohol jest przecież dla ludzi. Jednak jeśli ktoś zaczyna pić co tydzień to w pewnym momencie zaczyna się problem. Wielokrotnie śmiejemy się z osób leżących po rowach - jednak pamiętajmy, że nikt w rowie się nie urodził. To byli kiedyś normalni ludzie, tacy jak my. Z pracą, rodziną, samochodem, czasem i własną firmą...

Nastąpiła krótka przerwa, podczas której miałam okazję rozmawiać z uczestniczką projektu - Joanną Jędrzejczak.

Kolejne zajęcia poprowadził, na zaproszenie grupy, nauczyciel biologii. Zaprezentował kwestię zażywania używek i tego jaki wpływ mają na nasz organizm. Przywołując konkretne przykłady i porównania zaciekawił całą salę. Wiedzieliście, że po dwóch latach zażywania narkotyków nasze serce jest o 50 lat starsze!

Na zakończenie każda z klas wybrała dwóch reprezentantów, którzy wzięli udział w konkursie. Był to nie tylko sprawdzian wiedzy o używkach i ich wpływie na nasz organizm, ale także egzamin z tego jak uważali na wcześniejszych zajęciach ;) Przed ogłoszeniem wyników było rozwiązanie jeszcze jednego zadania - zadania, które zostało grupom przydzielone na starcie rajdu. Każda klasa miała stworzyć hasła zniechęcające do zażywania alkoholu, narkotyków i palenia papierosów. Jakie hasła powstały i które zostały nagrodzone gromkimi brawami?

• Zamiast palić papierosów stertę - wieczorami licz sobie deltę.
  • Palenie zabija - gwóźdź do trumny przybija.
  • Jogurt i serek - lepszy niż bimberek.
  • Narkotyki zażyć chcesz? Pomyśl najpierw czy żyć chcesz.
  • Nie zażywaj narkotyków, bo będziesz chudszy od anorektyków.
  • Nie pij, nie pij wódki - bo od tego mózg malutki.

Kreatywności to tym uczniom nie brakowało. Zwłaszcza, że niektóre z tych haseł były tworzone na bieżąco ;)

Niesamowite jest to, że grupa młodych ludzi wychodzi do swoich rówieśników i nie tylko mówi o tym, że używki szkodzą zdrowiu. Przede wszystkim proponują alternatywę - namawiając do aktywnego trybu życia. Stworzyli informator, który trafi na ręce młodzieży. Znajdą się w nim nie tylko skutki zażywania narkotyków czy palenia, ale także informacje gdzie szukać pomocy. Uczniowie w informatorze przedstawią także propozycje spędzenia czasu wolnego w swojej miejscowości.

Czy ich projekt coś zmieni? Myślę, że już zmienił - przede wszystkim ich samych. Takie akcje są ważne - nawet jakby miały pomóc nielicznym. Tym bardziej, że nadeszły czasy, w których palenie papierosów i spożywanie alkoholu stało się normą - co zostało potwierdzone w ich ankiecie. Grupie gratuluję nie tylko pomysłów, ale i siły przebicia. Dzisiejszy rajd profilaktyczny był świetnym podsumowaniem Waszego projektu!