2013-05-15 | Czy była Pani w Czaczu, czy Czaczę Pani zna?

Czacz - mała miejscowość położona w powiecie kościańskim. Kojarzy się głównie z antykami i targiem, na którym można je kupić. To tutaj zjeżdża się wielu miłośników rzeczy starych. Jednak, jak przekonują nas uczniowie, Czacz to nie tylko giełda staroci. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Czaczu i ich projekt "Czy była Pani w Czaczu, czy Czaczę Pani zna?" :) A Wy znacie Czaczę? :)

red. Monika Błaszczak

Czacz, to miejscowość inna niż inne wsie wielkopolskie. Od poniedziałku do środy mieszkańcy żyją spokojnie. Natomiast w weekend, który o dziwo w Czaczu zaczyna się już w czwartek, wieś zamienia się największe targowisko staroci w Polsce. Na "polowanie okazji" przyjeżdżają tu setki osób  z całej Polski. Świadczą o tym rejestracje samochodów z różnych miejsc w Polsce.

Niestety goście swoją wizytę w Czaczu ograniczają do zwiedzania ponad 150 hal i poszukiwaniu czy to antyku, roweru a może czegoś - nie wiadomo czego? A Czacz to piękna wielkopolska wieś, która ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, zabytków architektonicznych. Posiada bogatą historię, która warto poznać.

Celem naszych działań jest promocja atrakcji naszej wsi. Dotychczas zebraliśmy informacje statystyczne o Czaczu. Wielkie zdziwienie wywołały niektóre dane, które zaskoczyły samych mieszkańców Czacza. O jakich danych mowa? Np., że w ciągu doby przez naszą wieś przejeżdża 21 241 pojazdów (policzenie tego wymagało ogromnego zaangażowania rodziców), na cmentarzu jest 1106 grobów, najstarszy z 1911 roku, 1293 mieszkańców wsi - a najstarszy mieszkaniec ma 98 lat. Powierzchnia Czacza w ha: 1409,8443. Jest także 157 punktów handlowych.

 

Wiele cennych informacji pozyskaliśmy w czasie wizyty w Urzędzie Miejskim w Śmiglu. Opracowaliśmy informacje o zabytkach Czacza, a jak na tak małą miejscowość jest ich sporo. Tworzymy makietę naszej wsi, dlatego wykonaliśmy modele zabytków. Opublikowaliśmy wiersze naszych kolegów i koleżanek o tematyce nawiązującej do wsi Czacz.

Przed nami działania ukazujące Czacz dziś. Obecnie nagrywamy relacje, wywiady z mieszkańcami wsi oraz osobami przyjeżdżającymi do nas w celach handlowych. Chcemy wyszukać najdziwniejsze przedmioty, które można u nas kupić. W naszej wsi działa prężnie wiele organizacji, których działania znajdą się na naszej stronie. Wszystkie zebrane materiały chcemy wykorzystać do opublikowania na naszej stronie internetowej oraz stronie www naszej wsi. Już dziś zapraszamy do Czacza! :)

Materiały przesłała p. Ilona Konieczna.

Projekt realizowany jest przez: