2013-04-12 | Przygoda w "Zaparowanym Świecie"

O grupie Zaparowanych z Licem Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej mieliście już okazję słyszeć. Tym razem uczniowie z Wolsztyna postanowili przeżyć niesamowitą przygodę w zaparowanym świecie. O tym, jak i o ich planach związanych z Dniem Parowozów, możecie przeczytać poniżej.

red. Monika Błaszczak

Przyszedł czas na kolejne wyzwanie, jakie postawiła przed sobą grupa zakręconych młodych ludzi na punkcie pary, czyli ZaPaRoWaNyCh. Wpadliśmy na pomysł sprawdzenia jak funkcjonują nasze zmysły w sytuacji ograniczonej widoczności w wyniku dużego zaparowania powietrza. Dlatego też stworzyliśmy namiastkę „zaparowanego świata”. Jeden z gabinetów przekształciliśmy w tor przeszkód z zadaniami wiedzowo-sprawnościowymi. Całość zaciemniliśmy i totalnie zaparowaliśmy do tego stopnia, że widoczność spadła prawie do zera. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów ze szkół gimnazjalnych, którym udostępniliśmy latarki oraz dla chętnych, maski przeciwgazowe, które jeszcze bardziej uatrakcyjniły nasz test. 

Po wspaniałym wywiązaniu się z postawionych zadań, pełni niespotykanych wrażeń, uczestnicy spotkania wzięli udział w pokazach doświadczeń fizycznych z parą w głównej roli. Nie mogło oczywiście również zabraknąć doświadczeń z ciekłym azotem, którego parowanie jest nadzwyczaj efektowne, a skutki oddziaływań z materią bardzo spektakularne. Po dawce eksperymentalnych bodźców, nasza koleżanka Marika przedstawiła wszystkim "podróżnikom" po "Zaparowanym świecie", ciekawy wykład dotyczący znaczenia pary wodnej w obiegu wody na naszej niebieskiej planecie. Wszyscy naprawdę świetnie się bawili, do tego stopnia, że postanowiliśmy całość powtórzyć dla kolejnej grupy gimnazjalistów i trochę zazdrosnych kolegów i koleżanek z naszego liceum.

Przy okazji organizacji imprezy okazało się, że grupa jest również „artystycznie zaparowana” i świetnie czuje się w swoim żywiole – "Zaparowanym świecie" pełnym barw. 

Obecnie grupa pracuje nad multimedialnym przewodnikiem po Muzeum Parowozowni w Wolsztynie. Zostały przygotowane opisy i tłumaczenia w języku niemieckim i angielskim 33 atrakcji naszego muzeum, a wersja polska przewodnika została już nagrana w naszym projektowym studiu nagrań. Mamy zamiar dokonać oficjalnego otwarcia całości w trakcie zbliżającej się "Parady Parowozów" , podczas której z tej okazji odwiedzają nas tysiące turystów z wielu krajów. Do tego czasu zajmiemy się odnowieniem większości eksponatów, a przede wszystkim przygotowaniem do "występów" naszej parowozowej perełki -"Pięknej Heleny". Oczywiście wszystkich Projektowiczów zapraszamy na to święto pary, podczas którego będziemy służyć wszelką pomocą w możliwości uczestniczenia w wielu atrakcjach powiązanych z paradą parowozów. Mamy również nadzieję, że uda nam się do tego czasu zakończyć budowę naszego pojazdu parowego, który będzie prawdopodobnie jedyną hybrydą parowo-elektryczną zbudowaną na świecie! 

Czas szybko leci, a my mamy jeszcze zaplanowaną rekonstrukcję dźwigu kolejowego oraz wizualizację historycznych i współczesnych map linii kolejowych naszego regionu, które planujemy zwiedzić podczas wycieczek rowerowych. Maj będzie bardzo pracowity.

Niech Para Będzie z Wami!
ZaPaRoWaNi
 

Materiały przesłał p. Jarosław Stańko.

Projekt realizowany jest przez: