2013-04-11 | Przepis na sukces? Wstań i zrób to!

Relacja z „Budzyńskich talentów” ma też swoją drugą część, która nie była planowana. Już w czasie oceny uczestników widziałam jak Patryk Klepacki w niesamowity sposób motywuje młodzież do pracy i zachęca do spełniania marzeń. Poprosiłam go o kilka słów tuż po tym wydarzeniu. Wyszedł z tego naprawdę świetny wywiad, który koniecznie musicie przeczytać :) Będzie nie tylko o talencie i konkursach, ale przede wszystkim o tym jak spełniać swoje marzenia. Zapraszam do lektury!

 

Monika Błaszczak:

Czy warto brać udział w konkursach czy programach rozrywkowych typu "Mam Talent"? Dlaczego warto lub nie?

 

Patryk "Klepper" Klepacki:

Myślę, że warto brać udział w konkursach typu "Mam Talent" z paru powodów:

Wytyczanie sobie celu - wielu artystów występujących w programach "Mam Talent" rozwija swoje pasje samemu. Samemu jednak łatwo jest wpaść w rutynę i szybko sie zniechęcić do dalszej pracy nad sobą. Wyznaczając sobie cel, jakim w tym przypadku może być przygotowanie się do konkursu, daje zastrzyk mobilizacji i świeżych sił.

Sprawdzian - nawet najlepsi, zawodowi artyści nigdy nie są na 100 % pewni tego co się wydarzy. Kolejne wystąpienie to wyzwanie, któremu trzeba sprostać i dać z siebie jak najwięcej. Nic tak nie rozwija człowieka jak kolejne wyzwanie.

Ciekawość - większość osób, które zajmują się daną rzeczą stara się najpierw pokazać temu "światku", z którego ta dziedzina pochodzi. Przykładowo: jeżeli gram na pianinie, to po pewnym czasie będę chciał żeby środowisko muzyczne mnie wysłuchało. Osoby, które się na tym znają. Przychodząc do programu typu "Mam Talent" mamy okazje zaprezentować się przed szeroko pojętą publicznością, gdzie każdy odbiorca preferuje co innego. Kluczem w takich wystąpieniach jest złapać za serce jak najwięcej widzów, co nie zawsze oznacza wyższy poziom trudności. Przygotowując dany program nigdy nie wiemy z jakim odzewem on sie spotka.

 

Monika Błaszczak:

Czy takie konkursy są potrzebne?

 

Patryk "Klepper" Klepacki:

Tego typu konkursy bardzo są potrzebne, ponieważ dla niektórych osób jest to jedyna szansa na pokazanie się przed szerszą publicznością.

Na budzyńskim "Mam Talent" przypadkowo usłyszałem za plecami: "Zobacz... Znam ją tyle lat. Wiedziałem, że śpiewa, ale nie miałem pojęcia, że też gra na klawiszach". Pokazuje to, że często obcujemy z ludźmi, którzy potrafią takie rzeczy, a my nawet nie mamy o tym pojęcia.

Programy tego typu na pewno zachęcają przede wszystkim młodych ludzi do zajmowania sie rzeczami, które ich interesują. Jest przez to szansa na zabicie młodzieżowej nudy, która jest bardzo widoczna. Żyjemy w czasach gdzie na każdym kroku otrzymujemy informacje, że ktoś jest od nas lepszy. Pan z okładki ma większą wartość niż ja. Osoby widywane na YouTube ze swoimi talentami, już są tak dobre, że na pewno ich nie doścignę, itp... "Mam Talent" pokazuje, że jak się chce to można i samemu zaistnieć.

Są też osoby, które mają perfekcyjnie wyćwiczony swój talent, ale brak znajomości nie pozwala im przejść na zawodowstwo. I tutaj kolejny ukłon w stronę "Mam Talent", gdzie tego typu programy oglądają menadżerowie, bądź agencje, które chętnie wezmą pod skrzydła takie osoby.

Monika Błaszczak:

Jakich talentów spodziewałeś się w Budzyniu? Kto najbardziej Cie zachwycił?

 

Patryk "Klepper" Klepacki:

W Budzyniu spodziewałem się dokładnie tego co było. To znaczy, że będzie trochę osób tańczących, trochę grających i trochę śpiewających.

Niektóre wystąpienia bardzo mnie zachwyciły. Zawsze się cieszę i raduję jak widzę, że ktoś pracuje nad sobą i staje się coraz lepszy. Tak też było w tym przypadku. Kojarzyłem niektóre osoby sprzed roku, gdzie prowadziłem zajęcia taneczne, które później zostały przerwane. I mimo, iż zajęcia się nie odbywały oni sami nie przestali tańczyć. Mało tego, poprawili swoje umiejętności. To jest bardzo fajne :)

 

Monika Błaszczak:

Jakie wskazówki miałbyś dla naszych uczestników, jak i tych, którzy nie odważyli się stanąć na scenie?

 

Patryk "Klepper" Klepacki:

Wskazówki dla uczestników, jak i dla osób, które nie wystąpiły mogą być jedne. Należy zadać sobie pytanie: Jak chce żeby wyglądało moje życie? Kim chciałbym teraz być? Wstań i zrób to! To jest prostsze niż się wydaje o ile będziemy konsekwentni w tym co robimy i damy sobie czas na progress. Niech zgadnę... 1000 wymówek? :) Ci, którzy już sobie zadali te pytania i postanowili dodać kolorów do swojego życia to były osoby, które wystąpiły na scenie. Mam dla nich dobrą nowinę: Jesteście na najlepszej drodze do sukcesu. Pamiętajcie tylko, że wszystko robicie po to, żeby być samym z siebie dumnym i do tego już teraz macie prawo.

Sam "Mam Talent" powinniście traktować jako coś dodatkowego, jako taki przystanek na waszej drodze w rozwoju talentu. Nie powinno być to szczytem, że jak mnie źle ocenią to już się świat wali na głowę. Bardziej jako zabawę, z której może wyjść coś fajnego. A jak nie teraz, to następnym razem.

 

Monika Błaszczak:

Czym według Ciebie jest talent?

 

Patryk "Klepper" Klepacki:

Dla mnie talent to tylko 10 % sukcesu. Całe 90 % to jest ciężka praca nad sobą. Warto pamiętać, że każdy jest sobie równy w podstawowym pojęciu człowieka. Każdy ma takie same szanse na sukces.

Wszystko zależy od nas co z tym zrobimy i w jakim kierunku pójdziemy. Trzeba być indywidualistą przy wyborze tego, czym chcemy sie zająć, bo każdy z nas ma inne upodobania. W żaden sposób też nie można negować drugiej osoby, że robi coś innego niż ja, a wręcz przeciwnie. Robi coś - brawo! 

Klepper ma bardzo długą listę swoich osiągnieć. Gdy zapytałam, które dla niego są najważniejsze, odpowiedział: "Najważniejsze osiągnięcia dla mnie to są te na arenie międzynarodowej. Mimo, że to nie są pierwsze miejsca - to na te zawody zjechali sie dobrzy zawodnicy, z którymi była duża rywalizacja".

Listę jego osiągnieć i tak warto w tym miejscu zaprezentować.

Osiągnięcia w kraju:

 • "Rytm Ulicy", Piła 2000 r. - 1 miejsce formacje,
 • "Konfrontację Stylu", Chodzież 2003 r. - 2 miejsce solo, 1 miejsce 3 vs.3,
 • "Freedom Of Movement", Poznań 2006 r. - 2 miejsce solo,
 • "Stylowy BBoying Jam", Poznań 2006 r. - 1 miejsce, Kat. Seven To Smoke,
 • "HipHop Wydarzenie", Sławno 2008 r. - 2 miejsce solo, 1 miejsce formacja,
 • "HipHop Jam", Pniewy 2008 r. - 3 miejsce solo,
 • "Taniec Kontra Taniec", Koszalin 2008 r. - 2 miejsce solo, 2 miejsce duety, 1 miejsce formacja,
 • "Brothers Break Dance Battle", Chodzież 2008 r. - 1 miejsce solo,
 • "Pif Paf", Stary Jarosław 2008 r. - 1 miejsce solo, 1 miejsce formacje,
 • "Taniec Kontra Taniec" Koszalin 2009 r. - 1 miejsce solo,
 • "Brothers Break Dance Battle", Chodzież 2009 r. - 1 miejsce 3vs3,
 • "100 % BreakDance" Pniewy - 1 miejsce power moves contest.

Osiągnięcia międzynarodowe:

 • "MV Battle" Niemcy 2010 r. - 2 miejsce, 2. vs. 2,
 • "Elbcoast Undergound Battle" Hamburg, Niemcy 2010 r. - 3 miejsce, 3 vs. 3.

Warto zaznaczyć, że Patryk w 2011 r. był półfinalistą "Mam Talent", a w 2012 r. uczestniczył z grupą Szach Mat w programie "Got To Dance".

Warto spotykać w życiu ludzi z pasją. Pasją, która nie tylko inspiruje, ale również motywuje do pracy nad sobą. Wiem, że uczestniczy budzyńskiego wydania "Mam Talent" na długo zapamiętają spotkanie z tancerzem, a organizatorzy tego wydarzenia - zapraszając Patryka do jury - dokonali naprawdę świetnego wyboru. Klepperowi dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów :)

red. Monika Błaszczak

Projekt realizowany jest przez: