2013-04-11 | Budzyńskie wydanie "Mam Talent"

Talent – jaka jest jego definicja? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć już prof. UAM dr hab. Stanisław Dylak wspólnie z dr Maciejem Błaszakiem w swoim wykładzie „Talent – dany czy zadany”. Odpowiedź nie jest jednak taka prosta, co pokazały ostatnio „budzyńskie talenty”.

  

Budzyńskie talenty to impreza zorganizowana przez uczestników projektu „Cztery żywioły i radio”. Uczniowie Ci nie tylko zakładają w swoim gimnazjum radiowęzeł, ale także organizują imprezy tematyczne nawiązujące do żywiołów. Tym razem przyszedł czas na ziemię, czyli jak odkryć własne talenty?

Talenty z całą pewnością zostały odkryte. Jakie? Naszych 18-stu uczestników, którzy odważyli się wystąpić na scenie. O tym jednak za chwilę, zacznijmy od początku. Już po drodze było można dostrzec osoby zmierzające w jednym kierunku - Domu Kultury, w którym odbywała się impreza. Nie zabrakło wiernych kibiców z transparentami, którzy dzielnie kibicowali swoim kolegom. Frekwencja przerosła największe oczekiwania organizatorów. Liczyli, że sprzedadzą 100 biletów, a sprzedały się wszystkie… co więcej – zabrakło biletów, jak i miejsc! Były dostawiane krzesła oraz miejsca stojące. Gratuluję promocji! :)

Kto oceniał talenty? Wszyscy! Przewidziana była nagroda publiczności - 7dniowa wycieczka do Zakopanego. Było także jury, które przyznało miejsca na podium. W skład jury wchodzili:

  • Patryk "Klepper" Klepacki – tancerz, półfinalista programu "Mam Talent", związany z grupą Szach Mat, z którą wystąpił w „Got To Dance” , ma na swoim koncie wiele osiągnieć w kraju jak i na arenie międzynarodowej (m. in. "MV Battle" Niemcy 2010 r. - 2 miejsce, 2. vs. 2 czy "Elbcoast Undergound Battle" Hamburg, Niemcy 2010 r. - 3 miejsce, 3 vs. 3),
  • Jacek Cerkaski – dziennikarz Radia Merkury,
  • a także redakcja eSzkoły – w mojej osobie.

    

Jakie talenty zostały zaprezentowane na scenie? Taneczne oraz muzyczne - zarówno wokale jak i gra na instrumentach. Wśród występów tanecznych pojawiły się takie style jak: popping, modern jazz oraz „styl dowolny” - jak to miało miejsce w wykonaniu dziewczyn, które godzinę wcześniej wymyśliły układ czy grupy prezentującej taniec gangnam style ;) Nie zabrakło także improwizacji i „dobrej gadki” - w tym miejscu pozdrawiam trio, które na wszystko znalazło odpowiedź :)

  

W czasie, gdy komisja liczyła głosy publiczności, Jacek Cerkaski opowiedział zgromadzonym w sali o swoim zawodzie. Grupa projektowa, która przygotowuje się do założenia radiowęzła w szkole, zadała dziennikarzowi wiele pytań. O co m.in. zapytali?

  • Jak wygląda praca w radiu?
  • Kto może być dobrym dziennikarzem radiowym?
  • Co zrobić, kiedy podczas trwania programu nie będziemy wiedzieli, co powiedzieć?
  • Czy każdy może zostać dziennikarzem radiowym?
  • Jakie trzeba mieć predyspozycje, aby dobrze pracować w tym zawodzie?
  • Czy kiedykolwiek zdarzyło się Panu coś zapomnieć na antenie lub nie wiedział Pan, co w danej chwili powiedzieć?

 

Przejdźmy jednak do najważniejszej części - ogłoszenia wyników. Nagrodę publiczności, z czym się w pełni zgadzamy, otrzymała Weronika Sobczak, która zatańczyła modern jazz. Pokazała niesamowite emocje na scenie, jej występ zachwycił wszystkich. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Mścisz, która zaśpiewała piosenkę „Nadzieja”. Drugie Kamil Mieciu Mich – prezentujący beatbox, a trzecie Tobiasz Soloch – który swoim rapem poderwał całą salę i pokazał niesamowitą osobowość sceniczną. Wyróżniona została również grupa tańcząca gangnam style. A reszta? Tutaj nie było przegranych. Nawet jeśli tym razem nie udało się wygrać to trzeba pracować dalej i rozwijać się. Nie zawsze wygrywamy, jednak to może nas jeszcze bardziej mobilizować. "Powinniście traktować to jako zabawę, z której może wyjść coś fajnego. A jak nie teraz, to następnym razem" - podkreśla Patryk Klepacki.

 

Jestem przekonana, że spotkanie z Patrykiem będzie dla tych młodych ludzi motywacją do działania i spełniania swoich marzeń. Klepper oceniając występy mówił o swoich doświadczeniach - „też taki byłem, miałem ten sam problem…”. Mówił o tremie i o tym jak sobie z nią radzić. Jak się dobrze zaprezentować, poderwać publiczność i pokazać, że na scenie także można dobrze się bawić.

W imieniu jury bardzo dziękuję za emocje, które nam dostarczyliście. Oby więcej takich imprez – i więcej odkrywania takich talentów! Kto wie, być może ktoś z naszych uczestników spełni kiedyś swoje marzenia, a to co nam tym razem zaprezentowali przerodzi się w prawdziwą pasję? Trzymamy za to kciuki!

Czym jest talent? Myślę, że to ogrom pracy włożony w to co się kocha robić. To stawianie na swój rozwój, czerpanie z tego przyjemności i satysfakcji. To spełnianie marzeń, które kształtują naszą wyobraźnię. To pasja, która pochłania nasz najcenniejszy czas, ale to nie czas stracony. To miłość do rzeczy, które nawet w najmniejszej postaci dają nam wielką radość.

Pamiętajcie, że nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym. I takich pasji Wam właśnie życzę :) 

red. Monika Błaszczak

Foto: Oliwia Lisiewicz

Projekt realizowany jest przez: