2013-04-09 | Zdrowe odżywianie? Oto jest pytanie!

Projekt "Zdrowe odżywianie? - oto jest pytanie" realizują uczniowie Gimnazjum nr 22 im. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu. Podstawowy cel ich projektu? Promowanie zdrowego trybu życia oraz rozwijanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania wśród gimnazjalistów i mieszkańców Poznania. Co udało im sę zrealizować? Jakie zadania mają już za sobą? Najlepiej opowiedzą o tym sami :) Zapraszam do relacji!

red. Monika Błaszczak

Postanowiliśmy powiedzieć dość leniuchowaniu i z uśmiechem wybraliśmy się do fitness clubu Fabryka Formy. I nie żałowaliśmy swojej decyzji! Z ogromną ilością energii (po spożytym wcześniej batoniku ;)) z chęcią oczekiwaliśmy rozpoczęcia zajęć. Zapoznaliśmy się z naszą trenerką Panią Martą, która pomimo tego, że już na samym początku dała nam niezły wycisk, okazała się przemiłą i kontaktową osobą.

Dostaliśmy od niej wiele cennych rad i wskazówek na temat zdrowego trybu życia oraz odżywiania się. Przy okazji wyszły również na jaw ciemne strony "naszych talerzy". To, co w siebie "pakujemy" nie zawsze musi być dla nas zdrowe. Obiecaliśmy sobie wewnętrzną poprawę, czego staramy się przestrzegać sumiennie. Różnie z tym bywa, ale próbujemy. 

Ćwiczenia ruchowe rozpoczęły się od zapoznania się ze sprzętem, a zaraz potem przeszliśmy do rzeczy: biegaliśmy na bieżni, ćwiczyliśmy na rowerku i orbitreku.

 

Następnie ze świętym przekonaniem, że trudniej już być nie może udaliśmy się na spinning. I tam to się dopiero zaczęło... Muzyka przestała nam się kojarzyć z siedzeniem w pokoju ze słuchawkami w uszach i chipsami pod ręką, a słodkie przejażdżki rowerem znalazły swój mroczny finał w postaci wielkiego zmęczenia i zakwasów.

Wykończeni rozpoczęliśmy trening funkcjonalny. Nie było zmiłuj, także każda partia naszych mięśni znów zmuszona była do wysiłku. Wydawałoby się, że to już koniec, ale zostało nam jeszcze rozciąganie. Wielu z nas dowiedziało się, jak prawidłowo robi się przysiady i brzuszki (a wydawałoby się to takie oczywiste...). 

Po ciężkich aczkolwiek pomocnych ćwiczeniach udaliśmy się do FitBaru, gdzie rozmawialiśmy z trenerem o zdrowym trybie życia. Pomimo zmęczenia, na drugi dzień poczuliśmy się znacznie lepiej i postanowiliśmy promować taki styl spędzania wolnego czasu! 

Zuza:
Uważam, że trening był bardzo męczący, ale dobrze się po nim spało ;). Najbardziej podobała mi się bieżnia, a najtrudniejsze były rowerki. Dowiedziałam się, że słodzik jest bardziej szkodliwy niż cukier.

Eliza:
Najbardziej dla mnie przydatne informacje to te dotyczące zdrowego odżywiania. Nie podjadam już słodyczy pomiędzy posiłkami.

Miłosz:
Trening był dość wyczerpujący jednak bardzo udany. Najbardziej bolały nogi po bieżni i jeździe na rowerze treningowym. Ciekawe było również spotkanie z p. dietetyczką, która wyjaśniła nam wiele spraw na temat odżywiania.

Jesteśmy w trakcie przeprowadzania eksperymentu na jabłkach, wykonaliśmy już plakaty i materiały niezbędne do przeprowadzenia happeningu, a przed nami jeszcze wiele ciekawych zadań i akcji o których na pewno będziemy informować.

Materiały opracowały uczestniczki projektu:
Aleksandra Kowalewska
Dominika Rutkowska
(pod opieką p. Pauliny Jabłońskiej)

Projekt realizowany jest przez: