2013-03-04 | Matematyka na co dzień czy od święta?

Matematyka dla wielu jest utrapieniem. Czy rzeczywiście jest tak ważna? Postanowili to sprawdzić uczniowie z Gimnazjum nr 8 w Lesznie. W jaki sposób? Opowiedzą Wam sami! Zapraszam do lektury :)

Bardzo często na lekcjach matematyki - rozwiązując zadania czy poznając nowe pojęcia - zastanawiamy się "Po co nam to?", "Do czego nam się to w życiu przyda?", "Czy ja naprawdę muszę to umieć???". Zadajemy te pytania, bo nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że matematyka jest wokół nas.

Nie ważne jest co będziemy robić w przyszłości. Ważne jest to, aby zdać sobie sprawę, że podstawy matematyki są nam potrzebne na co dzień. Realizując projekt „Matematyka na co dzień czy od święta?” chcemy pokazać szerokie zastosowanie matematyki w naszym życiu. Przedstawimy również swoje zainteresowania, w których niezbędna jest matematyka.

Do projektu jest zaangażowanych 10 uczniów: 6 dziewcząt i 4 chłopców. W pięciu dwuosobowych grupach zajmujemy się różnymi zagadnieniami związanymi z matematyką. Będziemy opisywać zastosowanie matematyki w kuchni, podczas remontu, w banku, w sklepie, podczas planowania wycieczki oraz w sporcie – a dokładnie w piłce nożnej. Praca nad projektem już się rozpoczęła, zostały już wybrane zagadnienia nad którymi będziemy pracować. Została przeprowadzona pierwsza ankieta na temat zastosowania matematyki w życiu codziennym. Zapoznaliśmy się z EPU oraz z WebKameleonem, a teraz  są zbierane materiały do prezentacji :)

Materiały przesłała p. Dorota Mądra.