2013-03-04 | O czym szumią wierzby

Zespół 12 uczniów z Gimnazjum w Borui Kościelnej, pod opieką pani Agnieszki Łukaszyk, rozpoczął pracę nad projektem już na początku grudnia. Po zapoznaniu się z projektem eSzkoły wspólnie wybrali temat "O czym szumią wierzby".

Etapy realizacji ich projektu będą dotyczyły poznania budowy oraz niektórych gatunków wierzb. Zaplanowano naukę i samodzielne wyplatanie koszyczków, zwiedzanie muzeum Wikliniarstwa oraz obejrzenie największego kosza na świecie w Nowym Tomyślu. Uczniowie chcą zgłębić temat odnawialnych źródeł energii, w tym "zielonego węgla" (wierzby energetycznej) oraz zapoznać się z działaniem biologicznej oczyszczalni ścieków. Grupa chce podjąć wezwanie w napisaniu utworu "Oda do wierzby".

Do tej pory uczniowie stworzyli plakaty, na których przedstawili co chcieli by zrealizować oraz jakich dziedzin będzie dotyczył ich projekt. Zapoznają się także z budową i kilkoma gatunkami wierzb, opisując ich zastosowanie w życiu codziennym.

Zaprosili panią, która opowiedziała im o wiklinie. Pokazała im również jak wyplatać koszyczki, które potem uczniowie sami wyplatali. Początkowo niektórzy mieli małe trudności, jednak z upływem czasu szło im całkiem dobrze. Przy tym świetnie się bawili i wzajemnie wspierali. Tak się spodobało im to zadanie, że chcieli by jeszcze coś powplatać. Być może zaplanują jeszcze jedno takie spotkanie.

"Myślę, że uczniowie z każdym tygodniem bardziej się angażują w pracę nad projektem" - podsumowuje opiekunka.

Materiały przesłała p. Agnieszka Łukaszyk.