2013-03-01 | W zdrowym ciele zdrowy duch?

Czy to prawda, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”? Postanowili to sprawdzić uczniowie z Zespołu Szkół w Bolewicach. Czego dotyczy projekt i co gimnazjaliści mają w planach?

Projekt dotyczy mieszkańców Bolewic. Ich stylu życia i możliwości spędzania czasu wolnego w okolicy. Prace rozpoczęli od stworzenia i przeprowadzenia ankiet wśród młodzieży i dorosłych mieszkańców. Są w trakcie ich analiz.

Przeprowadzili również wywiad ze szkolną Panią Pielęgniarką, która nakreśliła im problemy z jakimi spotyka się w szkole. Wskazała im również drogę, jak jakość naszego obecnego życia wpływa na nasze zdrowie w przyszłości. Jak sobie z tym radzić i jak temu zapobiegać.

Grupa liczy 11 uczniów. Chcą zaangażować w miarę możliwości swoje mamy, które mają w domu maszyny do szycia (aby im je użyczyły). Po co? Chcą samodzielnie uszyć ekologiczne torby na zakupy! Do współpracy zaangażują również właścicieli gospodarstwa ekologicznego w Bolewicach. Właściciele wyjaśnią im na czym polega taka działalność oraz jakie daje pozytywne efekty dla naszego zdrowia.

Chcą odbyć także wycieczkę po swojej okolicy (rowerową lub pieszą) w celu zorientowania się jakie walory wypoczynkowe ona oferuje i zapropagowania wśród mieszkańców aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Muszą w tym celu sami zbadać teren -  jakie daje możliwości mieszkańcom.

W planach mają również przeprowadzenie pogadanki wśród przedszkolaków, aby od najmłodszych lat uświadamiać im na czym polega zdrowy styl życia. Jak należy żyć, aby odniosło to w przyszłości pozytywne efekty.

To jeszcze nie koniec! Chcą jeszcze przeprowadzić badania własne jakości swojego środowiska, poprzez badanie jakości powietrza i poziomu hałasu. Uczniowie pracują bardzo aktywnie i chętnie przychodzą na zajęcia. Robią to, co sami wymyślili i zauważyli. A jak widać - pomysłów im nie brakuje! :)

Materiały przesłała p. Daria Bąkowska.