2013-02-19 | Z wizytą w parowozowni

Wolsztyn. Pierwsze skojarzenie jakie się nasuwa? Parowozy! To tutaj odbywa się słynna parada parowozów. Co więcej, wolsztyńska parowozowania to jedyne miejsce w całej Europie, gdzie stare parowozy wyruszają w trasę z planowym pociągiem osobowym! I to właśnie parowozom przyjrzą się... ZaPaRoWaNi! :) O swojej wizycie w Parowozowni opowiedzą Wam uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Wolsztynie.

red. Monika Błaszczak

7 lutego 2013 r. zajęcia naszej grupy odbyły się w terenie. Razem z opiekunem wybraliśmy się do miejscowej Wolsztyńskiej Parowozowni. Naszym celem było bliższe zapoznanie się ze wspaniałą "żywą" historią kolejnictwa - jakże ciekawą i barwną na naszym terenie.

  

Zanim przeszliśmy do zwiedzania, odbyło się spotkanie z pracownikami parowozowni, dzięki którym te wszystkie wspaniałości można oglądać nadal podczas prawdziwych zadań. Po przedstawieniu naszych pomysłów dotyczących współpracy, wspólnie ustaliliśmy podział zadań i obowiązków. Pan Tomek i Darek, którzy społecznie zajmują się oprowadzaniem wycieczek po parowozowni, przedstawili nam główne problemy, z którymi  borykają się w codziennej pracy. Jedną ze spraw, która nas zmotywowałam do działania, to brak właściwego zainteresowania tym wspaniałym miejscem wśród osób z naszego otoczenia. 

 
 

Postanowiliśmy, że w czasie trwania projektu (i nie tylko) będziemy promować nasz region, w tym szczególnie jedyną w swoim rodzaju - parowozownię. Prowadzona gorącą dyskusja przekonała naszych gospodarzy, że każdy z nas angażuje się w ten projekt w 100%. Niestety nasi przewodnicy szybko przygasili nasz entuzjazm, ponieważ  nie wszystko jest takie łatwe i oczywiste. No ale przecież jesteśmy... "zaparowani pełną parą" i nie straszny jest nam smar i farba, z którą niejednokrotnie spotkamy się podczas przywracania do świetności wspaniałych "stalowych cudeniek". 

  

Z uśmiechem na twarzy ruszyliśmy w teren, aby namacalnie przekonać się o kolejowych wspaniałościach. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, szczególnie dlatego, że  większość z nas po raz pierwszy mogła z bliska przyjrzeć się parowozom oraz zapoznać się z dokładnym mechanizmem działania tych maszyn. 

 

Nasze pierwsze działania zmierzały do tego, aby szczególnie mocno skupić się na zebraniu informacji do  przygotowania multimedialnego przewodnika. Stworzenie takiej pomocy dla parowozowni, z pewnością przyciągnie dużą rzeszę indywidualnych turystów, a co za tym idzie, nasz region będzie jeszcze lepiej rozpoznawany w całym świecie, gdyż do wolsztyńskiej parowozowni zaglądają nie tylko Polacy, ale również goście zagraniczni. 

 

Chcemy też przyczynić się do odświeżenia eksponatów i szczególnie otoczyć opieką jedną ze starych lokomotyw. W tej kwestii planujemy odrestaurować jeden ze starych kolejowych dźwigów, którego angielskie pochodzenie i ciekawe rozwiązania techniczne, robią z niego swoistą perełkę, niestety w tej chwili zniszczoną i zapomnianą gdzieś na bocznicy kolejowej.

Wypad okazał się wyjątkowo udany. Na pewno wszyscy będziemy częstymi gośćmi parowozowni i nie pozwolimy aby o niej zapomniano!  

Ruszamy „pełną parą” do pracy. :)
ZaPaRoWaNi

Materiały przesłał p. Jarosław Stańko.

Projekt realizowany jest przez: