2012-12-04 | Dzień Akademicki

30 listopada 2012 roku odbył się Dzień Akademicki. Wszystkie nagrodzone w pierwszej edycji projektu Zespoły Uczniowskie odwiedziły Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na uniwersyteckim kampusie gościliśmy zatem prawie 200 osób!

Wykłady rozpoczęły się o godzinie 11:00 na Wydziale Fizyki. Grupa studentów na czele z Profesor Hanną Gulińską zaprezentowała „Ciekawe doświadczenia pokazowe z chemii”. Ciekawe to mało powiedziane! Na początek nie tylko doświadczenia, ale i swoją kreatywność wykazali studenci trzeciego roku Chemii i Przyrody. To było show! Rozpoczęliśmy od przyjęcia urodzinowego, po włamanie, podpalenie, gaszenie pożaru i złapanie złodziei! Było zjawiskowo, zobaczcie sami…

Studentów nagrodzono gromkimi brawami. Czas na kolejne eksperymenty, w których bardzo często uczestniczyli sami uczniowie! Nie brakowało zaskoczenia, czasem niepewności, ale także i śmiechu. Poniżej prezentujemy doświadczenie z wodą.

Nie obyło się także bez palących ławek czy dłoni! Palące dłonie? Jedna z uczennic mogła sama tego doświadczyć! Publiczność dzielnie kibicowała naszym śmiałkom. Były także wystrzały i wybuchy – im głośniejsze, tym lepsze! Poznaliśmy również wybuchowy sposób na otwieranie… chipsów! Te były smaczne i ciepłe! :)

Już by się wydawało, że to koniec… a jednak nie! Profesor Hanna Gulińska na sam koniec zostawiła najlepsze – doświadczenia z suchym lodem! Każdy mógł go dotknąć, a potem zobaczyć co z nim można zrobić! Takie efekty możecie zobaczyć w filmach! Czarownice, wiedźmy, bagna… Sprawdźcie to koniecznie! :)

Wszyscy wyszli z sali pełni wrażeń, fascynacji – wykład z chemii był naprawdę wyjątkowy. Czas jednak ochłonąć i przejść na Wydział Biologii. W auli czekał już na uczniów Profesor Jerzy Błoszyk, który wygłosił wykład „Kwiaty Roztocza Kolibry". Młodzież poznała budowę dziobów kolibrów, które dla roztoczy są jak metro i transportują je do kwiatów.

Po wykładzie przyszedł czas na zwiedzenie Wydziału Biologii. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – licealistów i gimnazjalistów. Mieli okazję zobaczyć szerokie zbiory Uniwersytetu i poznać ich historię. W zbiorach znalazło się kilka bardzo cennych okazów, takich jak heloderma meksykańska – jadowita jaszczurka.

Wracamy na Wydział Fizyki, gdzie czekał na nas obiad, a zaraz po nim ostatni wykład. Profesor Henryk Drozdowski przybliżył uczniom „Związek kosmologii z fizyką cząstek elementarnych”. Zabrał nas w podróż do kosmosu, pokazując drogę mleczną i nasze miejsce we wszechświecie. Profesor przedstawił także bardzo cenną myśl - mówi się, że technologia wykorzystuje fizykę, a to fizyka stworzyła technologie. Zastanawialiście się kiedyś nad tym? ;)

I tak Dzień Akademicki dobiegł końca. Wszyscy pełni wybuchowych wrażeń i nowej wiedzy wrócili do domu. Kto wie, być może nie długo nasi eSzkolni uczniowie wrócą na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza już jako studenci? Tego im serdecznie życzę! :)