2012-11-23 | Nowe w eSzkołach - pierwszy wykład interaktywny

Już dzisiaj odbędzie się pierwszy interaktywny wykład w ramach projektu eSzkoła - Moja Wielkopolska.

Aby takie nietypowe zajęcia mogły się odbyć, w Wielkopolsce powstał najnowocześniejszy w kraju system sal wideokonferencyjnych do prowadzenia wykładów dla szkół. W 33 miejscowościach regionu powstały sale wyposażone w zestawy wideokonferencyjne LifeSize.

Najnowszej generacji sprzęt umożliwi gimnazjalistom i licealistom z wielkopolskich szkół uczestniczących w projekcie udział w wykładach bez konieczności przyjeżdżania do Poznania. Wykłady będą prowadzone z poznańskiego Moraska, z jednej z sal wykładowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Udział w takim wykładzie nie oznacza tylko biernego słuchania i oglądania wykładowcy, umożliwia także jednoczesne obejrzenie prezentacji i zadanie pytania.

Prace wdrożeniowe trwały od połowy roku 2012. W sumie, do końca trwania projektu, zostaną przeprowadzone 32 wykłady. 

Początek pierwszych zajęć 23 listopada 2012 roku, o godz. 13:30. Wykład wygłosi dr Maciej Błaszak z Instytutu Filozofii WNS UAM na temat: ”Fitness dla mózgu”.  Dowiemy się z niego między innymi, co i w jaki sposób kształtuje nasz sposób myślenia, jakie informacje najlepiej przyswajamy, a także jak ważne dla naszego mózgu jest to, co jemy… Na pewno będzie ciekawie.

Szczegóły organizacyjno-techniczne przedsięwzięcia

Każdy wykład będzie składał się z dwóch części: klasycznej - wykładowej i dyskusyjnej. W tej drugiej uczniowie będą mogli zadać pytanie wykładowcy. W sali wykładowej (UAM) znajdzie się także moderator dyskusji. Będzie wskazywał salę, z której ma zostać zadane pytanie.

Podczas prelekcji, do sal, będzie transmitowany obraz wykładowcy oraz prezentacja z jego komputera. Obraz wykładowcy będzie rejestrowany przez kamery, miksowany, a następnie przesyłany za pomocą terminala Lifesize do siedziby OFEK w Poznaniu. Stamtąd trafi do sal w regionie. W czasie dyskusji, na ekranie TV będzie widoczny obraz z kamer w 10-u salach.

Realizację obrazu/dźwięku oraz przygotowanie transmisji z sali UAM wykona zespół Studia Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Realizację transmisji pomiędzy salami będzie nadzorował zespół administratorów OFEK.

Co to jest LifeSize?

W skrócie mówiąc to system wideokonferencyjny dla średnich sal konferencyjnych:

- system składa się z ruchomej kamery Full HD (PTZ),

- transmituje obraz w rozdzielczości 1080p z prędkością do 30-u klatek na sek.; wykorzystuje do tego protokoły TCP/IP lub technologię ISDN BRI/PRI (po dokupieniu dodatkowej opcji),

- pojedynczy zestaw składa się z: kodeka, kamery LifeSize 200 lub LifeSize 10x, pilota zdalnego sterowania oraz niezbędnego okablowania.

Mostek wideokonferencyjny...

Sercem systemu jest mostek wideokonferencyjny. Umożliwia połączenie do 48-u terminali (sal) jednocześnie. Mostek zarządza wideokonferencją. Dostosowuje jakość transmisji do możliwości łącza internetowego w danej lokalizacji, automatycznie dobiera też optymalny kodek audio i video. Pełni rolę „reżysera obrazu”. Gdy „sala” zabiera głos, obraz z jej kamery jest automatycznie wyświetlany na ekranach we wszystkich salach.

Wyposażenie sal, sprzęt i łącza...

System łączy 35 miejsc: 33 sale w powiatach, jeden terminal w Sali UAM, jeden terminal dla obsługi technicznej OFEK.

Oprócz systemu LifeSize, w salach znajdują się 46-calowe telewizory, rzutniki Full HD, ekrany naścienne i głośniki.

System do poprawnej transmisji, z jakością HD wymaga łącza zaledwie 2/1 Mbps oraz stałego publicznego adresu IP. Optymalne parametry łącza to 4/4 Mbps.

 

Opracowanie: administrator systemu LifeSize Andrzej Pytlarz - OFEK Poznań
redakcja: Jacek Cerkaski

Projekt realizowany jest przez: