2012-11-02 | Prezentacja projektów na gali

Gala finałowa to czas, w którym wybrane zespoły uczniowskie mogły zaprezentować swój projekt. Zacznijmy jednak od początku - jakie projekty mogły zostać zaprezentowane?

Prezentację swojego projektu przygotowało 12 zespołów uczniowskich, których projekty zostały wybrane w ocenie eksperckiej przez profesorów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z dwunastu przesłanych prezentacji Jury wybrało pięć, które mieliśmy okazję oglądać podczas uroczystej gali.

Jako pierwsi zaprezentowali się gimnazjaliści z Gimnazjum nr 22 im. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu - Anna Braciszewska i Adrian Walkowiak. Przedstawiili nam projekt "Camera obscura, czyli Poznań w pudełku". W czasie pokazu filmu mogliśmy zobaczyć jak wykonuje się kamerę otworkową, robi nią zdjęcia, a następnie wywołuje je w ciemni. Uczniowie zaprezentowali również efekty swojej pracy - niesamowicie urokliwe fotografie Poznania.

Drugie wystąpienie należało do uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie - Michaliny Słomiańskiej i Kamila  Komosińskiego. Licealiści zaprezentowali pierwszą w Gnieźnie salę astronomiczną, która powstała w ramach projektu "Bliżej gwiazd". Opowiedzieli o swoich poszukiwaniach sponsorów i pomieszczenia, w którym mogłaby powstać ich sala, wspominali wycieczki, podczas których zdobyli niezbędną wiedzę. Patrick Süskind powiedział kiedyś "Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami" - tak też zrobili nasi astronauci :)

"Zainspirowani słowami pewnego mieszczanina z Ujścia zawartymi we Wspomnieniach Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego, które brzmią: Licho to, Panie licho, ten piasek nam namiosło (...), że nam tu bies te zaspy nadmuchał na nasze ogrody - postanowiliśmy dowieść, że piasek będący diabelskim przeklęciem stał się surowcem, z którego można tworzyć rzeczy niezwykłe - jedną z nich jest szkło" - tymi słowami Sylwia Kwasigroch, z Gimnazjum nr 2 im. Ludzi Spod Znaku Rodła w Złotowie, zaprosiła do obejrzenia filmu. Szlana grupa w szestanstu krokach zaprezentowała swoją działalność wokół projektu. Gratulujemy świetnie zmontowanego filmu!

"H2Obłędni - czyli zawodowo o wodzie" - to kolejny projekt, który został zaprezentowany w auli uniwersyteckiej. Wodny temat przybliżyli nam: Joanna Gassem, Aleksandra Gassem i Michał Friedrich z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu. Film zaprezentowany przez grupę wywołał wiele śmiechu wśród publiczności. Zobaczcie sami - jak rozpoczęła się ta niesaowita historia :)

Co dalej? H2O poznaje nowych przyjaciół, zwiedza budynek i podejmuje decyzję - składa podanie do szkoły! Film ma świetny scenariusz i odwołania do pracy uczniów. Zbliżenie na tablicę ogłoszeń... widzimy zapisy na rejs po jeziorze. Następnie przenosimy się w czasie i widzimy jak grupa H2Obłędnych pracowała przy swoim projekcie. Gratulujemy pomysłu, scenariusza i świetnej gry aktorskiej! :)

Ostatnia już prezentacja uczniów z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu. Gimnazjaliści w składzie: Oliwia Lisiewicz, Mateusz Hereć, Zuzanna Holka, Weronika Pielach przybliżyli nam projekt "Matematyka w ryku silnika". Opowiedzieli nam o swojej przygodzie z projektem i z motoryzacją, o wizycie na targach motoryzacyjnych Motor Show i odwiedzinach w pobliskim klubie motoryzacyjnym. Z uśmiechem na twarzy wspominają projekt motocykla w programie AutoCAD, ankietę wśród społeczności lokalnej, szukanie sponsorów i długie godziny spędzone w warsztacie. Po chwili przeznaczonej na wspomnienia przyszedł czas na prezentację efektu pracy gimnazjalistów!

Dragstera na scenę wprowadził Wiktor Szejner. Tego co powiedział ten młody człowiek nie jesteśmy w stanie powtórzyć. Przedstawiciele Urzędu i Dyrektorzy chwytali się za głowę ze zdumienia i podziwu :) Widzieliśmy! :) "Aspekty techniczne" w wykonaniu grupy z Budzynia rozłożyły wszystkich na łopatki! Publiczność siedząca z tyłu wstawała z miejsc, wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Gromkie brawa rozległy się po całej auli. Skoro gimnazjaliści skonstruowali i zbudowali motor - to co jeszcze zbudują za kilka lat? Mamy chyba do czynienia z przyszłymi ikonami motoryzacji - i to w naszej eSzkole! :)

Przyszedł czas na głosowanie na najlepszą prezentację (prezentację - nie na najlepszy projekt!). Każdy uczestnik Gali otrzymał "samolot", który był narzędziem do głosowania. Pod sceną znajdowało się 5 oznaczonych pudeł. Głos na wybraną prezentację został oddany w momencie wrzucenia "samolotu" do wybranego pojemnika. Prezentacja, która zdobyła najwięcej głosów publiczności (zebrała najwięcej "samolotów") - wygrywa.

Nagrodą za najlepszą prezentację były dyski przenośne - dla zespołu uczniowskiego i opiekuna. Najwięcej głosów publiczności zebrała grupa z Budzynia za prezentację projektu "Matematyka w ryku silnika". Gratulujemy! :)