2012-10-12 | Pierwszy taki ogródek w eSzkole - Ogródek GENIUŚa otwarty!

O projekcie licealistów grodziskich pisaliśmy w kwietniu. Już wtedy uczniowie ostro zabrali się do pracy i mieli konkretny cel, do którego dążyli. Czy udało im się go osiągnąć? Zapoznajcie się z tym projektem, naprawdę warto! :)

Zacznijmy od nazwy. Geniuś ma swoją ciekawą historię, którą z uśmiechem na twarzy opowiadają uczniowie. Pewnego razu nauczycielka języka polskiego ironicznie nazwała ich “Geniuszami”. I tak w temacie projektu mamy troszkę ironii. Jednak co ważniejsze - projekt identyfikuje się z grupą uczniów, którzy go tworzą. “Skoro tak nas nazywają w szkole, to dlaczego nie nazwać tak naszego projektu, w którym bierzemy udział?” - podsumowują swoją historię. Uczniowie poszli dalej i skrót rozwinęli. Z Geniuszów powstał “PL-GENIUŚ czyli PROJEKT LICEALISTÓW GRODZISKICH, EKOLOGIA, NAUKA I USUWANIE ŚMIECI”.

 
 

Skąd jednak pomysł na taki temat? Geniusze chcieli zrobić coś pożytecznego, coś co zostanie do kolejnych pokoleń w ich szkole. U nich w szkole nie było ławek - to padł pomysł “zrobimy ławki!”, następnie “jak zrobimy te ławki?” - i tą drogą doszli do śmieci i tematu recyklingu.

Najpierw sami musieli poszerzyć swoją wiedzę na temat odpadów, ich szkodliwego wpływu na środowisko, recyklingu, utylizacji, szkodliwości palenia śmieci w piecach oraz właściwości chemicznych tworzyw sztucznych. Na wyżej wymienione tematy grupa przygotowała prezentacje, które potem posłużyły jako materiał szkoleniowy podczas spotkań z lokalną społecznością.

   

Uczniowie zebrali również bezużyteczny sprzęt elektroniczny, a następnie przygotowali go do utylizacji i przekazali firmie recyklingowej z sąsiedniej miejscowości. Warto wspomnieć, że młodzież nawiązała współpracę z wieloma firmami i instytucjami, które zajmują się segregacją i utylizacją odpadów. Zwiedzili kilka takich firm, które łączą ze sobą nie tylko względy ekonomiczne, ale także troskę o środowisko.

Geniusze zawitali także do przedszkoli. Po co? Żeby nauczyć dzieci jak segregować śmieci. Starsze osoby jest ciężko nauczyć, zmienić w nich długoletnie nawyki - stąd postawili na naukę dzieci, poprzez zabawę i doświadczenie, bo to przynosi najlepsze efekty. Jeśli dziecko spotkało się z jakimś tworzywem, wie do jakiego pojemnika je wyrzucić, to w przyszłości będzie to robić.

Spotkania w przedszkolach rozpoczęły się od prezentacji filmu “Felka rady jak segregować odpady”. Potem przyszedł czas na zabawę, w której swoich sił mógł spróbować każdy przedszkolak. Co się okazało? Dzieci nie mają najmniejszych problemów z segregowaniem śmieci. A ile frajdy przy tym było! Na zakończenie tego spotkania każde dziecko otrzymało medal „Przyjaciela ziemi”.

Geniusze stanęli po drugiej stronie biurka. Jak się czuli w roli nauczyciela? Mieli ogromny stres, ponieważ nie wiedzieli jak dzieci zareagują. Czy będą chciały z nimi współpracować. Na szczęście wszystko pobiegło po dobrej myśli :)

 
 

Młodzież przeprowadziła na terenie swojej szkoły także zbiórkę odpadów tworzyw sztucznych. To z nich w późniejszym czasie została wyprodukowana płyta do Ogródka GENIUŚa. 

Przejdźmy do prac budowlanych! Większość Geniuszów miała już z tym do czynienia - pomagali w domu czy sąsiadom, którzy szukali w ich rękach pomocy. Podstawą do ławeczki jak i stołu ping-pongowego jest czerwona cegła – dobrana kolorystycznie do budynku szkoły.

 
 

Kształt ławki jest wyjątkowy, nietypowy, w kształcie litery “G” – pierwszej litery całego projektu. Wpływa to zdecydowanie na integrację, można tu prowadzić swobodne rozmowy, ale także – lekcje! :) Uczniowie mają już pomysły na wspólne grille czy turnieje gry w ping-ponga! :)

 

Stół ping-pongowy ma standardowe wymiary. Podczas mojej wizyty była już jego podstawa, płyta miała być montowana tydzień później – już w okresie wakacyjnym. To wtedy uczniowie kończyli swój projekt. Wcześniej ze względu na niesprzyjającą pogodę i związane z projektem prace budowlane było to niemożliwe. Co ciekawe - na stole będzie widniał napis “ENIUŚ” - co w połączeniu z ławeczką stworzy tytuł projektu :)

W czasie naszego spotkania oprócz oficjalnej części w szkole, gdzie zostały zaprezentowane wszystkie trzy projekty realizowane w szkole, nastąpiło uroczyste otwarcie Ogródka GENIUŚa! Podziękowania, brawa i radość roznosiły się w całej szkole. Nie było osoby, która wcześniej nie zainteresowałaby się tym projektem! :)

Geniuś jest projektem, który służy całej społeczności szkolnej. Jednocześnie jest dla uczniów źródłem satysfakcji i edukacji. A ławeczka i stół do ping-ponga? Będzie to obiekt na pokolenia, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jestem przekonana, że Ogródek GENIUŚa będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem!

 

Nadesłane zdjęcia, przez opiekunkę projektu - panią Grażynę Gulik, są tego potwierdzeniem. Czy naszym Geniuszom nie przyjdzie zastanowić się nad jakąś stałą rezerwacją miejsca? ;)

Jeszcze raz serdecznie Wam gratuluję sukcesu jaki osiągnęliście! Jedno jest pewne - grodziski Słowak nigdy nie zapomni o Geniuszach :) 

red. Monika Błaszczak

Projekt realizowany jest przez: