2012-09-06 | Ucho bez tajemnic

"Ucho bez tajemnic" to projekt, który był realizowany w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu. Z grupą spotkałam się jeszcze pod koniec roku szkolnego - relację z tego spotkania możecie przeczytać tutaj. Była to akcja kończąca ich przygodę z projektem, choć już wtedy zastanawiali się czy nie kontynuować tematu dalej.

Akcja słuchobus, która przyciągnęła tłumy osób do zbadania słuchu. Gry i zabawy dla młodszych kolegów z pobliskiej szkoły, które nie tylko sprawiały im ogromną frajdę, ale również uczyły! :)

To jednak nie był koniec atrakcji i nauki. Uczniowie zaprosili do współpracy Towarszystwo Osób Niesłyszących (TON), które przeprowadziło specjalnie dla nich kurs języka migowego. Prowadzący przekazywali uczniom najważniejsze informacje dotyczące języka migowego oraz kultury osób niesłyszących. Wiedzieliście, że nie ma uniwersalnego języka migowego na całym świecie? Każdy kraj ma swój język migowy.

Po co jest alfabet w języku migowym? Głusi nie literują każdego słowa, każde słowo ma swój znak. Literujemy tylko imiona, nazwy własne i wyrazy, których nie potrafimy pokazać.

Jak uczyć się języka migowego? Na to prowadzący też znaleźli sposób. Jednocześnie uświadamiając przy tym uczestników kursu, jak wygląda życie osób niesłyszących. Świetną metodą okazała się gra w kalambury, którą wszyscy dobrze znamy. Język migowy to nie tylko znaki, które sobie pokazujemy. Jest jeszcze pantomima. Co to takiego? Całym sobą musimy grać. My możemy pokazać radość czy zdenerwowanie poprzez tonację. W przypadku niesłyszących jest to pantomima - wszystko jest pokazywane.

Głusi uwielbiają również głuchy telefon. Ostatniej osobie pokazujemy "hasło", które jest przekazywane dalej. Gramy całym ciałem. Na początku zabawa jest trudna. Trzeba się otworzyć przed grupą i te emocje pokazać. Jednak z każdą chwilą wszelkie bariery zostają przełamane.

Jak mówi Anna Rybak, uczestniczka projektu, takiej przygody jak z "uchem bez tajemnic" i eSzkołą to jeszcze nie przeżyli nigdy w życiu! Poznanie rzeczy, których nie zobaczyli nigdzie wcześniej, niezapomniane wspomnienia i świetnie przeprowadzona akcja - to sukces, który już zdobyli! :) Jeszcze raz gratuluję niekończących się pomysłów i ogromnego zapału! :)