2012-08-28 | Wielkie ciacho czyli sama słodycz

”WIELKIE CIACHO CZYLI SAMA SŁODYCZ”

Nasza 13-osobowa grupa podjęła się projektu pt. „Wielkie ciacho czyli sama słodycz". Opiekunem grupy projektowej jest pani Aneta Rataj. Śledzimy proces wypieków ciast przez nasze mamy i babcie. O wyborze tematu zadecydował rolniczy charakter naszej miejscowości i okolic oraz tradycje regionalne. Nasza miejscowość położona jest w malowniczej gminie Gołuchów.

Mieszkamy i uczymy się w miejscowości Kościelna Wieś, która leży przy granicy Kalisza – na południowym skraju malowniczej gminy Gołuchów w powiecie pleszewskim.

Nasze chęci do pracy na spotkaniach grupowych zaowocowały tym, że systematycznie zaczęliśmy poznawać pochodzenie i proces powstawania danego składnika ciasta drożdżowego. Zaczęliśmy również poszerzać swoją wiedzę na temat historii naszego regionu.

Naszym pierwszym krokiem w projekcie "eSzkoła - Moja Wielkopolska" było zapoznanie się z wypiekami Wielkopolski i upieczeniem naszego wspólnego placka drożdżowego. Po pewnym czasie i kilku próbach wypieku placka poczuliśmy się pewni. Postanowiliśmy, że zaprezentujemy swoje umiejętności piekarskie naszym rodzicom oraz nauczycielom podczas spotkań organizacyjnych w szkole. Okazało się to dobrym posunięciem, ponieważ wszyscy nas wychwalali, co nas bardzo cieszyło.

Produkty na nasze ciasto drożdżowe:

Nasza ciężka praca:

A oto finał naszych przygotowań piekarskich na wywiadówki:

Podczas jednego ze spotkań wyszliśmy z inicjatywą wycieczki do piekarni, tak też się stało. Nastąpiło to dnia 08.06.2012 roku. Odwiedziliśmy piekarnię Mariusza Hulaka w Gołuchowie, gdzie zaobserwowaliśmy proces powstawania i produkcji chleba. Na miejscu otrzymaliśmy miłe niespodzianki w postaci zestawu pączków i gorących bułeczek:

Następnym przystankiem wycieczki była wizyta w pleszewskim muzeum piekarstwa. Muzeum to zostało stworzone przez Tomasza Vogta. Na miejscu każdy dostał swoją porcję ciasta, z której mógł stworzyć to, co chciał. W oczekiwaniu na nasze wypieki obejrzeliśmy film o historii chleba. Poniżej kilka fotografii z wycieczki w Pleszewie:

Projekt bardzo nam się spodobał i planujemy kontynuować go dalej w przyszłym roku szkolnym.

Materiały nadesłała p. Aneta Rataj - dziękujemy!