2012-08-22 | Wycieczka rowerowa w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii

Pod koniec kwietnia wyruszyliśmy wszyscy na wycieczkę rowerową... Celem naszej wyprawy było poznanie alternatywnych źródeł energii w naszym powiecie. Na całe szczęście pogoda była słoneczna i ciepła, w sam raz na podróż rowerem! :)

Zebraliśmy się wszyscy o godzinie 9:00 przed bramą klasztorną na Świętej Górze w Gostyniu. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. Każdy z nas był ciekawy, czego dowiemy się na tej wyprawie, byliśmy żądni wiedzy i przygody! 

 

Na początku udaliśmy się na podwórze klasztorne, gdzie ks. Jakub Przybylski oprowadził nas po kotłowni klasztornej i wyjaśnił na jakiej zasadzie działa system pomocniczego podgrzewania wody przez energię słoneczną i głównego ogrzewania dzięki biomasie. Po bardzo szczegółowym poznaniu działania systemu kotłowniczego w klasztorze, podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi i wyruszyliśmy w dalszą podróż.

 

Udaliśmy się ścieżką rowerową do sąsiadującej z Gostyniem wsi Piaski. Tam w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Benedykta Menni na Marysinie poznaliśmy jak działa system kotłowniczy szpitala. Ten zasilany jest m. in. przez energię słoneczną. Następnie z powrotem wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy do Strzelec Małych, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać duże wiatraki, dostarczające energii poprzez wykorzystanie wiatru. 

 

Czekała nas jeszcze długa droga, ale nie przejmowaliśmy się tym. Naszym celem były teraz wiatraki w Babkowicach. W trakcie drogi świetnie się bawiliśmy i cieszyliśmy się swoim towarzystwem. Gdy dotarliśmy na miejsce urządziliśmy sobie mały odpoczynek, aby mieć siły na dalszą podróż. Tak jak i w Strzelcach Małych tak i teraz mieliśmy szansę podziwiać ogromne wiatraki, dostarczające energię okolicy. We wspaniałych humorach rozpoczęliśmy drogę powrotną do Gostynia :)

Więcej o alternatywnych źródłach energii poczytacie na stronie internetowej projektu - tutaj. Projekt realizowany był w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostyńskiej, pod opieką p. Jacka Bartkowiaka.

Materiały nadesłał Marcin Polak - dziękujemy!

Projekt realizowany jest przez: