2012-08-17 | Z Pleszewa do Gwiazd

Nasza dziesięcioosobowa zwarta grupa z Gimnazjum z Kowalewa realizuje projekt pt. „ Z Pleszewa do Gwiazd”. Gwiazdy w naszym ujęciu to z jednej strony ciała niebieskie, a z drugiej – Osoby. Tytuł podpowiada, że wybieramy się w podróż kosmiczną oraz zaplanowaliśmy spotkania z Gwiazdami pochodzącymi z Pleszewa.

Dlaczego taki temat? Otóż chcieliśmy rozwijać nasze zainteresowania związane z Kosmosem oraz promować nasze miasto gminne – Pleszew. Spotkać się z ciekawymi ludźmi, którzy są dla nas przykładem oraz dowodem na to, że niezależnie skąd się pochodzi można dojść do wytyczonego celu, tylko trzeba bardzo chcieć i pracować nad tym. My chcieliśmy dobrze przygotować się do podróży w Kosmos, więc zaprosiliśmy do naszej szkoły jedynego jak dotąd Polaka, który był w Kosmosie – generała Mirosława Hermaszewskiego.


Śpiewamy Gościowi piosenkę „Pierwszy lotnik kosmonauta”

17 kwietnia, ku naszej wielkiej radości, kosmonauta „wylądował” w szkole, by spotkać się z nami i przybliżyć nam tajniki Kosmosu oraz wiedzę z dziedziny fizyki potrzebną do tego, byśmy mogli sami wirtualnie wyruszyć w Kosmos. Mirosław Hermaszewski barwnie opowiadał, wyświetlając slajdy, najpierw o historii latania, drodze by zostać lotnikiem, a potem o przygotowaniach i locie w Kosmos, danych technicznych, a także o wszechświecie. Kosmonauta opowiadał również o tym jak wygląda kula ziemska i Polska z przestrzeni kosmicznej oraz jakie towarzyszyły mu uczucia. Wspominał także o połączeniu statku Sojuz 30 (w tej rakiecie krążył w Kosmosie) ze stacją orbitalną Salut 6, gdzie przebywali już wcześniej kosmonauci Władimir Kowalenok i Aleksander Iwanczenkow. 

Mirosław Hermaszewski, w tle logo projektu Mirosław Hermaszewski przybliża tajniki Kosmosu
Kosmonauta opowiada o pierwszym człowieku, który opuścił statek kosmiczny oraz wyjaśnia co to jest próżnia absolutna Pamiątkowe zdjęcie

 

Posiadając już pewną wiedzę  o wszechświecie, zorganizowaliśmy jeszcze wyjazd do planetarium w Potarzycy, by tę wiedzę ugruntować i mieć pewność, że nie zbłądzimy w Kosmosie.

 
w planetarium w Potarzycy

Mirosław Hermaszewski startował z kosmodromu Bajkonur, a naszym miejscem startowym jest rynek w Pleszewie. W tym celu wykonaliśmy makietę rynku pleszewskiego z ratuszem. Makieta w rzeczywistości prezentuje się rewelacyjnie. Jest to takie nasze „dzieło sztuki” :)

 

Kończymy pracę nad wirtualną podróżą, do której użyliśmy programu Celestia oraz dynamicznego, bezpłatnego programu GeoGebra, którego autorem jest Prof. Markus Hohenwarter. Program ten już znamy z lekcji matematyki, gdzie jest bardzo często wykorzystywany. Teraz służy nam nie tylko do obliczeń matematycznych, ale również do wizualizacji wyprawy w Kosmos. 

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, Gwiazdy – to także ludzie. Dążyliśmy do tego, by spotkać się z bardzo interesującymi osobami pochodzącymi z Pleszewa. Dzięki pomocy jednego z naszych rodziców, udało nam się już spotkać z aktorem Tomaszem Bednarkiem. Artysta zawitał do nas 6 czerwca. Tak się szczęśliwie złożyło, że w ten dzień nasza szkoła obchodziła swoje święto związane z pierwszą rocznicą nadania szkole imienia Jana Pawła II. Aktor uświetnił ceremonię, recytując wiersz Jana Pawła II pt. ”Dzieci”. 

 

Po ogólnoszkolnej uroczystości Pan Bednarek udał się do klasy na spotkanie z nami, by cierpliwie i wyczerpująco odpowiadać wszystkim na zadawane pytania. Naszemu Gościowi zaśpiewaliśmy piosenkę :) Przygotowaliśmy niespodziankę – zdjęcie z lat szkolnych aktora. Był zaskoczony! :)


Aktor opowiadał między innymi o tym jak wygląda praca na planie filmu, o swoich doświadczeniach w pracy nad dubbingiem i w teatrze. Ze szczegółami wspominał również swoje egzaminy wstępne na uczelnię, a także czasy, gdy sam był uczniem.

Jesteśmy także po spotkaniu z Panem Rektorem UAM w Poznaniu, Prof. dr hab. Bronisławem Marciniakiem.

Spotkanie nastąpiło 18 czerwca o godz. 14.30. Profesor Marciniak przyjął nas w swoim gabinecie, prezentując swój gabinet i przedstawiając historię uczelni. 

Rektor pokazał również certyfikat, jaki uczelnia otrzymała za zajęcie III miejsca w rankingu szkół wyższych. Pan Profesor zachęcał nas do zadawania pytań. Dowiedzieliśmy się między innymi, do jakiego miejsca w Pleszewie Profesor (urodził się i pochodzi z Pleszewa) ciągle wraca, jakie były Jego ulubione przedmioty w szkole, na jakich instrumentach gra, jakie są Jego ulubione dyscypliny sportowe. Rektor poinformował nas, że wieczorem wybiera się jako kibic na mecz piłki nożnej rozgrywany w ramach EURO 2012 między drużynami Włoch i Irlandii. Na spotkanie przybyła również Pani Profesor dr hab. Hanna Gulińska, która pomogła zorganizować to spotkanie, za co jesteśmy Pani Profesor bardzo wdzięczni.

Na koniec spotkania Ania Marciniak zagrała i zaśpiewała dla Pana Profesora piosenkę oraz nastąpiła wymiana upominków. Uczniowie w podziękowaniu za sympatyczne spotkanie wręczyli Profesorowi bukiet róż i portret JM Rektora, a sami otrzymali filiżanki i długopisy z logo UAM.

Oprócz spotkania z Rektorem, gościliśmy na Wydziale Fizyki u Profesora Rufina Makarewicza (Dyrektora Instytutu Akustyki), który pokazał komorę bezechową (komora została zaprojektowana i wykonana z myślą o prowadzeniu badań naukowych oraz prac związanych z określaniem wielkości emisji hałasu od określonych źródeł).

 

Ponadto czekała na nas niespodzianka związana ze zwiedzaniem uczelni. Pani Małgorzata Nowaczyk, Kierownik Biura Rektora oprowadziła nas po sali posiedzeń Senatu, małej i dużej auli. 

Mieliśmy przeprowadzić wywiad z piosenkarką Paullą - Pauliną Ignasiak, jednak jej zdrowie na to nie pozwoliło. W planach mieliśmy również spotkanie (tym razem wirtualne), z byłą premier, a obecnie ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej – Hanną Suchocką. Nie udało nam się go przeprowadzić w czasie trwania projektu, ze względu na napięty czas Pani Ambasador. Mamy jednak nadzieję na termin jesienny, pod koniec września.

"Każdy ma do czegoś talent, każdy z Was ma w sobie coś fajnego i warto wyznaczyć sobie cel w życiu, takie marzenia... Marzyć trzeba i do tego celu powolutku stąpać" - są to słowa Mirosława Hermaszewskiego, który obudził w nas nadzieję i sprawił, że z optymizmem patrzymy w przyszłość. Sam Mirosław Hermaszewski nie marzył nigdy, by zostać kosmonautą, bo w Polsce nie ma ani kosmodromów, ani rakiet. Nasz przemiły Gość był zarówno ponad Ziemią, jak i "ponad  marzeniami". Może nam też uda się zrealizować nasze marzenia…

Grupa uczniów z Gimnazjum klasy II b w Kowalewie 

Materiały nadesłali p. Teresa Zielińska i p. Paweł Jakubowski - dziękujemy!

Projekt realizowany jest przez: