2012-08-16 | Stary młyn w Rudzie

„Stary młyn w Rudzie” – oto temat projektu, który wybrali uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Mazurka Dąbrowskiego w Rogoźnie.

Ich głównym celem było zebranie informacji na temat zabytkowego młyna, wypieku pieczywa oraz dostrzeżenia różnic między współczesnym chlebem, a tym pieczonym przez nasze babcie.

Młodzież złożyła wizytę w zabytkowym młynie i piekarni, porównując sposoby wypieku chleba. Dodatkowo zgromadziła informacje na temat poszczególnych składników pieczywa, np. drożdży, mąki, zakwasu. Wynikiem tych badań był samodzielny wypiek bułek przez uczestników projektu.

Uczniowie zaprosili również mieszkańców Rogoźna do degustacji chleba oraz przeprowadzili ankietę nt. znaczenia tego podstawowego produktu spożywczego w naszym społeczeństwie.

Dzięki projektowi uczestnicy mogli naocznie przekonać się jak powstaje mąka, która jest podstawowym składnikiem chleba. Poznać historię jego wypieku dawniej i dziś oraz zrozumieć, dlaczego do dnia dzisiejszego przetrwała magia chleba.

Materiały nadesłał p. Dariusz Zawiski - dziękujemy!