2012-08-14 | Aparat fotograficzny... od środka :)

"Sztuka fotografowania, czyli aparat fotograficzny od środka". Wielu z was myśli pewnie, że nasz projekt niczym szczególnym nie wyróżnia są od pozostałych zajęć dodatkowych, jest nijaki. Mylicie się. Co sprawia, że jest wyjątkowy?

Przede wszystkim załoga z panią Małgosią Tomiczek na czele. Każdy tutaj czuje się ważny i potrzebny, każdy jest inny. Mamy bardzo różne zainteresowania, na pozór w ogóle do siebie nie pasujemy. Są wśród nas prymusi, ale także ci, którzy nie zawsze są z nauką za pan brat. Część grupy interesuje się sportem, a znajdą się również osoby zafascynowane muzyką. Pani Gosia scala nas wszystkich, porządkuje nasze rozbiegane myśli. Wspólnie tworzymy naprawdę zgrany i rzetelny team.

Z początku mieliśmy kłopoty z wybraniem odpowiedniego tematu projektu. Pomysłów było sporo, lecz mogliśmy zdecydować się na tylko jeden. Przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na to, żeby problematyka naszego projektu obejmowała przedmioty matematyczno-przyrodnicze, a także związana była z promocją naszego regionu. Po naradzie i krótkim głosowaniu wybraliśmy temat ,,Sztuka fotografowania, czyli aparat fotograficzny od środka”.  Nasz wybór padł na takie właśnie zagadnienie, gdyż dzięki niemu możemy pokazać wielu ludziom urok Wrót Wielkopolski oraz dowiedzieć się więcej o działaniu soczewek, ruchu sfery niebieskiej i oczywiście fotografii.

gimnazjaliści poznają zasadę działania soczewek

Naszym głównym celem była wystawa podsumowująca naszą pracę w projekcie. Zostali zaproszeni na nią wszyscy Ci, którzy przez te cztery miesiące sumiennie nam pomagali i przyglądali się naszym zmaganiom, ale również takie osoby, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej.

spotkania z fotografami

Oprócz wystawy zrobiliśmy także w naszej szkole amatorską ciemnię fotograficzną, aby od podszewki poznać świat fotografii. Było to niewątpliwie trudne i pracochłonne zadanie, ale przecież… kto jeśli nie my? Znaleźliśmy odpowiednie pomieszczenie, porządnie je posprzątaliśmy, skorzystaliśmy z pomocy specjalisty przy wybieraniu odpowiedniego sprzętu. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wykonanie tego zadanie może okazać się niemożliwe, lecz kto nie próbuje - nie zyskuje! :)

sprzątamy pomieszczenie na ciemnię

Mamy już na swoim koncie pierwsze osiągnięcia. Możemy poszczycić się nie tylko wykonaniem camery obscura (z pudełka po zapałkach!), ale także zrobieniem udanych zdjęć za jej pomocą. Nie są to fotografie najwyższej klasy, odrobinę rozmazane, aczkolwiek wszyscy jesteśmy z nich niesamowicie dumni!

robimy camerę obscura

Na naszej stronie zamieszczone są wiadomości o postępach naszego projektu. Jeżeli tylko znajdziecie czas i oczywiście chęć - zapraszamy! Naszą stronę znajdziecie >> tutaj <<

Materiały nadesłała p. Małgorzata Tomiczek - dziękujemy!