2012-08-10 | Fizyka w świecie zabawek

„Fizyka w świecie zabawek” – taki temat opracowała czternastoosobowa grupa projektowa z Gimnazjum w Borku Wielkopolskim. Opiekunem grupy jest Anna Majewska. Projekt ma na celu uświadomienie, że z fizyką mamy kontakt od najmłodszych lat. Dlaczego grupa wybrała taki temat? Ponieważ zaintrygował ją świat zabawek! :)

Co robili? Mnóstwo różnych rzeczy. Między innymi odwiedzili Przedszkole Samorządowe „Pod Dębem” w Karolewie. Przeprowadzili tam rozmowy z dziećmi i paniami nauczycielkami. Nie obyło się także bez wspólnych zabaw z przedszkolakami, podczas których zaobserwowali kilka ciekawych zjawisk fizycznych.

W przedszkolu czekała też na nich niespodzianka - w korytarzu przedszkolnym odbywała się właśnie pokonkursowa wystawa "Ekoludków" - zabawek z różnych śmieci, np. butelek, nakrętek, opakowań tekturowych. Konkurs miał na celu pobudzenie w dzieciach artystycznego ducha i wrażliwości na piękno otaczającej ich przyrody. ,,Ekoludki” potwierdzają, że nie potrzeba dużych pieniędzy, aby stworzyć zabawkę, która zainteresuje dziecko.

Uczniowie odwiedzili również plac zabaw. Wykonali zdjęcia i krótkie filmy dotyczące maszyn prostych, jakie zastosowano w urządzeniach, z których korzystają dzieci spędzające czas na placach zabaw.

Młodzież zwiedziła Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Podczas wyjazdu próbowali dowiedzieć się w jaki sposób dawniej bawiły się dzieci. Po muzeum oprowadzała ich pani przewodnik. Gdy opowiadała im o pracach i czynnościach jakie wykonywali dorośli, wspominała też, że przy wielu z nich pomagały dzieci np. podczas prac na polu.

Grupa odwiedziła także pracownię mechatroniczną w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu. Podczas przygotowanych specjalnie dla nich warsztatów programowali roboty typu LEGO Mindstorm NXT.

Miłośnicy zabawek uczestniczyli w cyklu wykładów i warsztatów zorganizowanych dla nich na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez chwilę poczuli się więc niczym studenci! Zobaczyli jak powstają chrupki kukurydziane. Wyprodukowali również najdłuższą chrupkę w Wielkopolsce!!! :)

Ponadto budowali wulkany, przeprowadzali wywiad z kolekcjonerem zabawek, gromadzili ciekawostki na temat historii zabawek i poszukiwali związku zabawek z fizyką i innymi naukami przyrodniczymi.

Zapraszamy na stronę internetową (tutaj) przedstawiającą wyniki i wnioski z realizacji projektu "Fizyka w świecie zabawek"! :)

Materiały nadesłała p. Anna Majewska - dziękujemy!