2012-08-08 | Stare Oborzyska stawiają na segregację odpadów!

,,Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ilość odpadów w naszym regionie?” – na to pytanie odpowiadają uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach. Tyle się mówi o segregacji odpadów, ale niewiele się z tym robi. Grupa postanowiła wziąć ten temat w swoje ręce! :)

Cel projektu? Rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów - polegającej na potrzebie dbałości o środowisko, opłacalności selekcji i właściwego segregowania odpadów. A także wzmocnienie postaw przedsiębiorczych w tym zakresie.

Na początek ankieta badająca świadomość ekologiczną – przeprowadzona  wśród uczniów klas I gimnazjum i mieszkańców gminy. Kolejnym krokiem było zakopanie w ziemi takich odpadów jak: puszka, butelka szklana i plastikowa, gazeta, obierki od ziemniaków i kartonik po napoju. Uczniowie wykonali także prace z makulatury – torby i koperty.

To jeszcze nie koniec – przygotowali przedstawienie dla uczniów szkoły podstawowej pt. ,,Proces w sprawie śmieci''. Grupie projektowej zależało na rozwijaniu świadomości ekologicznej wśród uczniów. Młodzież zorganizowała również wyjazd do Centrum  Zagospodarowania Odpadów Selekt w Piotrowie Pierwszym i firmy EMABO. Podstawą jej działalności jest przetwórstwo i handel tworzywami sztucznymi - przetwórstwo polega na pulweryzacji (proszkowaniu).

Następny etap to wyjazd do Oczyszczalni Ścieków w Kiełczewie, do Urzędu Gminy w Kościanie i spotkanie z przedstawicielami Ochrony Środowiska.

Grupa gimnazjalistów poznała sposoby zagospodarowania odpadów, wykonała plakaty tematyczne, zorganizowała warsztaty na temat właściwej segregacji odpadów. Wykorzystali przy tym technologie informacyjne. Wykonali prace z wykorzystaniem surowców wtórnych oraz makietę Oczyszczalni Ścieków.

Materiały nadesłała p. Jolanta Nowicka - dziękujemy!