2012-08-07 | Ekologiczny raj w Dolinie Obry

„Cudze chwalicie swego nie znacie” - tak można opisać wrażenia uczniów klasy biorącej udział w projekcie „eSzkoła - Moja Wielkopolska”, którzy wyruszyli w podróż po Wielkopolsce i dotarli do malowniczo położnej wioski Olejnica. W trakcie podróży mieli okazję zobaczyć budowę fermy wiatrowej.

Wieś Olejnica położona jest wśród lasów nad jeziorami. W pobliżu usytuowane są dwa rezerwaty - Torfowisko nad Jeziorem Świętym, Wyspa Konwaliowa oraz wieża widokowa, z której mogli podziwiać okolicę. Tereny te mają atrakcyjną, bo urozmaiconą rzeźbę, ukształtowane głównie przez ostatnie zlodowacenie.

Warto wspomnieć, że czas spędzony w Olejnicy był  idealnym połączeniem odpoczynku z nauką. Młodzież mogła popłynąć w rejs żaglówką, z doświadczonym żeglarzem, który nauczył ich jak sterować, a także jak nazywać poszczególne żagle.

Stosując się do zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, opłynęli kajakami olejnickie jezioro. Mieli również okazję przejść szlak dydaktyczno-naukowy poświęcony Wisławie Szymborskiej, która bardzo często odwiedzała te rejony. Uczniowie udali się również do Górska, gdzie podziwiali ponad 300 gatunków ptaków, wykonanych w naturalnej wielkości i ubarwieniu z drewna. Zwiedzaniu towarzyszyły prawdziwe odgłosy ptaków. Wycieczka ta dostarczyła im wielu atrakcji sportowych, a co najważniejsze wiadomości dotyczących Pojezierza Leszczyńskiego. Wycieczkę zorganizowali uczniowie pod opieką pani Aleksandry Krystkowiak-Szłapki.

Oprócz tego uczniowie biorący udział w projekcie zawitali na UAM w Poznaniu i uczestniczyli w wykładzie dotyczącym wykorzystania energii słonecznej. Uzyskane informacje pogłębiły ich wiedzę i przydały się przy realizacji projektu.

Materiały nadesłała p. Aleksandra Krystkowiak-Szłapka - dziękujemy!