2012-08-06 | Rowerem po okolicy

Głównym celem projektu „Rowerem po okolicy” jest pokonanie zaplanowanych tras rowerowych oraz lepsze poznanie swoich miejscowości.

Uczniowie biorący udział w projekcie to mieszkańcy okolicznych wsi. Wszyscy codziennie dojeżdżają do szkoły. Dlatego chcą nawiązać do miejscowości, z których pochodzą. Postanowili wspólnie zorganizować wycieczki rowerowe, tak aby odwiedzić wszystkie te miejscowości i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Historia przenosi ich w niektórych miejscach nawet w XIV wiek. Ważną częścią pracy było przeglądanie starych fotografii, zbieranie i selekcja informacji na temat miejscowości oraz obiektów. Najważniejszymi obiektami są kościoły, dawne dwory, stare parki krajobrazowe, a także inne osobliwości. Uczniowie zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy.

Podczas jednego z wyjazdów spotkali się z księdzem proboszczem zabytkowego kościoła w Sośnicy. Ksiądz opowiedział uczniom o remoncie kościoła oraz o krypcie pod podłogą, gdzie pochowani są ostatni właściciele. Udostępnił także film nagrany podczas renowacji.

Uczniowie podczas odbytych wycieczek samodzielnie wykonywali dokumentację fotograficzną. Następnie dokonali selekcji oraz obróbki zebranych materiałów. Na mapie wytyczone zostały dwie trasy rowerowe i w takiej formie umieścili to na stronie internetowej swojego projektu - zobaczcie sami. Fotografie wykonane przez uczniów posłyły także do przygotowania wystawy na forum szkoły, a w oparciu o przygotowane teksty, został zredagowany drukowany folder.

Materiały nadesłał p. Paweł Jakubowski - dziękujemy!