2012-07-27 | Od ziarenka do bochenka

Kościelna Wieś znajduje się w gminie Gołuchów, w powiecie pleszewskim. Sąsiadujemy z najstarszym miastem Polski - Kaliszem.

Nasza 13 osobowa grupa podjęła się projektu pt. "Od ziarenka do bochenka". Opiekunem zespołu jest pani Katarzyna Laksander. Śledzimy proces powstawania jednego z podstawowych produktów naszego jadłospisu – chleba. O wyborze tematu projektu zadecydował rolniczy charakter naszej miejscowości i okolic oraz tradycje regionalne.

Promienie wschodzącego słońca leniwie przebijały się przez żaluzje. Pewna grupa z Gimnazjum w Kościelnej Wsi w półśnie przeciera zaspane oczy. Jako chyba jedyny rześki po całonocnej pracy opiszę nasze dotychczasowe poczynania. 10 marca rozpoczęliśmy naszą działalność, zarysowaliśmy ogólne cele, wyznaczyliśmy zadania dla poszczególnych osób.

Zaczęliśmy zbierać dane dotyczące okolicznych piekarni niegdyś i dziś, dawne i współczesne sposoby wypieku pieczywa oraz inne informacje o jego historii.

24 kwietnia wybraliśmy się na okoliczne pola Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian (znajdujące się w naszej miejscowości), by zaobserwować wzrost zboża oraz pracę osób tam zatrudnionych.

W nocy z 25 na 26 maja wykonaliśmy wiele czynności związanych z projektem, m.in. wypiekliśmy różne rodzaje chleba, przygotowaliśmy tradycyjną potrawę - chleb z żurkiem, wykonaliśmy kilka eksperymentów ze składnikami potrzebnymi do wypieku chleba i próbowaliśmy poznać ich właściwości chemiczne i fizyczne.

 

W ramach relaksu po wyczerpujących pracach bawiliśmy się ogromnymi bańkami mydlanymi, a ich receptura to „pilnie strzeżona tajemnica” naszej grupy :)

 

 

Nasze dalsze krok to m.in. wizyta w piekarni w Gołuchowie i w Muzeum Chleba w Pleszewie oraz wywiad z pracownikami Stacji Doświadczalnej. Głównym celem naszego projektu jest rozwinięcie wiedzy o historii chleba, a w związku z tym poszerzenie wiadomości o naszym regionie oraz zwiększenie świadomości na temat ekologicznego rolnictwa.

 

Mikołaj Aleksandrzak
- fotoreporter i rzecznik prasowy grupy

Projekt realizowany jest przez: