2012-07-24 | Zagadkowy Poznań

Czym może zajmować się zespół projektowy z Gimnazjum nr 9 w Poznaniu, jak nie samym Poznaniem? Wybór był prosty – temat będzie związany ze stolicą Wielkopolski! Skąd więc ten zagadkowy Poznań? Przekonacie się już za chwilę :)

Pomysł wyszedł od uczniów, którzy lepiej chcieli poznać swoje miasto. Połączyli wiedzę o Poznaniu z matematyką. W jaki sposób? W ciekawostki dotyczące miasta umiejętnie wplatali krzyżówki, sudoku, wykreślanki i inne zadania.

Bardzo ważnym elementem dla całej grupy okazało się spotkanie z autorem wielu książek o Poznaniu - panem Jerzym Sobczakiem. To od niego dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o swoim mieście, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Spotkanie bardzo zainspirowało młodzież, co dało się odczuć również podczas naszego spotkania :) Wiedzieliście, że to właśnie w Poznaniu było najmniejsze miasto na świecie? Nazywało się Ostrówek i była tam tylko jedna ulica!

Przejdźmy jednak do książki. „Zagadkowy Poznań” zawiera trzy obszerne rozdziały: historia, miejsca, osobliwości. Nasi twórcy zagadek wybrali się również na wycieczkę. Ich celem było uwiecznienie Poznania na fotografiach, które następnie wykorzystali w swojej książce.

Zespół projektowy chce, aby książka była ogólnie dostępna w szkole – zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej. Nauczyciele mogliby ją wykorzystywać na zastępstwach. Genialne rozwiązanie! W czasie tych lekcji uczniowie nie tylko mogliby sprawdzić się w zadaniach matematycznych, ale również poznać historię Poznania.

Zagadkowy Poznań to temat, który pozwolił uczniom lepiej poznać miasto, w którym się urodzili, w którym mieszkają i się uczą. Jednocześnie zmusił ich do logicznego myślenia, aby fakty związane z Poznaniem zawrzeć w zagadkach, grach logicznych czy po prostu w zadaniach matematycznych. Uczniowie sami konstruowali zadania, tworzyli krzyżówki i gry logiczne, które powiązali z wiadomościami, historią czy ciekawostkami na temat Poznania. Jak podsumowali swoją książkę? „Mamy nadzieję, że matematyczne potyczki wpisane w dzieje Poznania pozwolą czytelnikowi odkryć Poznań na nowo” :)

Młodzież wykazała się ogromnymi zasobami kreatywności. Projekt był dla nich niebywałą okazją do realizacji własnych pomysłów. Dziś są autorami świetnej książki, z której mogą być dumni. Jestem przekonana, że „Zagadkowy Poznań” trafi do niejednej szkoły w Wielkopolsce.

Prezentujemy efekt pracy uczniów. Kliknij, aby pobrać "Zagadkowy Poznań":

Zagadkowy Poznań - plik do pobrania