2012-07-20 | Jak ubarwić świat kolorami tęczy?

O tej grupie projektowej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ptaszkowie jeszcze nie słyszeliście. „Ubarwić świat kolorami tęczy, czyli odnaleźć w sobie dziecko - bajka dla najmłodszych” to projekt prowadzony pod czujnym okiem Małgorzaty Walkowiak.

Celem naszych bajkopisarzy było napisanie bajki dla najmłodszych. Jak sami mówią „ta bajka jest inna, ta bajka jest po prostu… nasza” :)

„Nasza” – i rzeczywiście taka jest. Głównym bohaterem jest smok Rajmundek, który nosi piżamkę w niebieskie chmurki i słucha swojej mamy. Odzwierciedlenie głównej postaci możemy znaleźć w szkole – w osobie dyrektora Rajmunda Majcherka. Takich postaci jest jednak więcej. Każdy uczeń z grupy projektowej (pani opiekunka również!) w bajce ma swoją postać. Postać, która ich charakteryzuje. I tak niektórzy przyjęli postać sowy, pszczoły, żyrafy czy misia koali.

Podczas naszego spotkania wszyscy bohaterowie mieli na sobie bajkowe koszulki. Mieści się na nich okładka książki. W tym momencie warto wspomnieć o grafikach. Wszystkie ilustracje stworzył Andrzej Turek, który w książce wciela się w postać węża.

Bajka opowiada o przygodzie małego Rajmundka, który zmienia się w smoka i ratuje podziemny świat od zła. Jego jedyną bronią jest dobro, które i tym razem zwycięża. Dobrymi czynami zdobywa również przyjaźń i uznanie zwierząt. Wszystko to okazuje się na koniec tylko snem, ale jakże pięknym! Dla swojej mamy Rajmundek i tak pozostaje wielkim bohaterem! :)

Dobro wygrywa w bajkach – takie bajki pamiętają dorośli. Walka – to najczęściej padająca odpowiedź z ust dzieci. I właśnie ta odpowiedź skłoniła grupę to napisania swojej bajki. Celem młodzieży był powrót do tych dobrych bajek – z morałami. Do bajek, które nie są przesiąknięte przemocą. Bohaterowie, którzy pokazują, że swoją postawą można wiele zdziałać. Nie trzeba miecza – tylko dobre serce.

Dla zespołu projektowego wędrówka po baśniowej krainie okazała się również niesamowitą przygodą. Mimo, że czasem było pod górkę to wspólnie szli do przodu. Spotkałam się z nimi w momencie, gdy ich książka poszła już do druku. Byli podekscytowani i pełni nadziei. Nie mogli się doczekać tego najważniejszego dnia – gdy będą mieli swoją bajkę w rękach. Zniecierpliwieni czekali na telefon.

Napisanie tej książki nie wiązało się tylko z wymyśleniem fabuły. To także zobaczenie „od kuchni” jak wygląda wydanie książki oraz jak się robi poprawki edycyjne. Jak przyznają – wszystko robili metodą prób i błędów, wszystko to było dla nich nowe. Przygodę z eSzkołą z całą pewnością zapamiętają na bardzo długo i jak sami podkreślają mają pamiątkę na całe życie! :)

"Czy myślicie o kolejnych częściach?” – słyszymy śmiech. „Dobre pytanie. Możemy naszego smoka umieścić w innych czasach. Wszystko zależy od tego jak to się przyjmie, jak ludzie odbiorą naszą pracę”. Książka już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem, co jej autorów mobilizuje.

Muszę przyznać, że drugiej takiej bajki nie spotkałam. Jest inna, wyjątkowa. Porywająca historia małego chłopca, który pomaga zwierzątkom w potrzebie. Smok, który ubarwia świat kolorami tęczy :) Książeczka godna polecenia, zarówno dla małych, jak i nieco większych czytelników. W końcu kto z nas nie lubi czasem pobujać w obłokach? :)