2012-07-18 | Nasze miasto: Krajenka - wówczas i dziś

Jak wyglądało nasze miasteczko kiedyś? Co się zmieniło? Jakie budynki powstały albo czy się zmieniły? Kiedy i w którym miejscu powstało coś nowego? Kto pamięta te zmiany? Czy wszystko wiemy o naszej uroczej Krajence?

Takie oto pytania narodziły się na samym początku naszego projektu i stąd nasz tytuł: „Nasze miasto: Krajenka-wówczas i dziś”. Chcieliśmy stworzyć galerię zdjęć z opisami, dlatego najważniejsze dla nas było zdobycie starych fotografii Krajenki i zestawienie ich z nowymi (naszego autorstwa). Częste spacery po mieście z tabletem i aparatem fotograficznym były nieodzownym elementem naszych spotkań i przy okazji dobrą zabawą.

W trakcie realizacji projektu – zajęcia tzw. terenowe:

W podziemiach kościoła św. Anny, z p. Zygfrydem Schmidtem – kościelnym naszej parafii, który oprowadzał nas po kościele.

Z wizytą u „Płonących Wałów” 

„Krajenka wówczas” - Dworzec kolejowy 1904r (widok od torów).

 

„Krajenka dziś” – Dworzec kolejowy 2012 (widok od torów)

W poszukiwaniu odpowiedzi i porównaniu określonych miejsc naszego miasta z przeszłością, spotykaliśmy się z mieszkańcami Krajenki, zgłębialiśmy wiedzę udając się m.in. do bibliotek, instytucji i do zabytkowych miejsc. Okazało się, że nawet niektórzy z nas niewiele wiedzą o naszym mieście. Ze zdziwieniem padały pytania: „W Krajence była synagoga? A gdzie?” albo: „ Co to są te Płonące Wały?” i wiele innych pytań, na które już dziś znamy odpowiedź.

Zbliżamy się do końca – „na deser” zostawiliśmy sobie grę „Ulicami Krajenki”. Pragniemy, aby nasi koledzy mogli „przechadzając się ulicami Krajenki”, połączyć „Krajenkę wówczas” z „Krajenką dziś”. W grze wykorzystałyśmy aktualną mapę naszego miasta i zdjęcia – obiekty jako karty. Naszym celem było połączenie zdobywania wiedzy z dobrą zabawą. Cel osiągnięty! :)

Materiały nadesłała p. Agnieszka Zdrenka Gronowska - dziękujemy!

Projekt realizowany jest przez: