2012-07-06 | Od Daguerre'a do pixela

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni postanowili poznać historię i tajniki fotografii. W grupie jest pięć dziewczyn i siedmiu chłopaków. Wszyscy chodzą do jednej klasy – o profilu matematyczno-fizycznym. Oznacza to tylko jedną – razem tworzą zgraną grupę! :)

„Wspólnie z Panem profesorem Jarosławem Bulczyńskim wybraliśmy temat pt. “Od Daguerre’a do pixela”. Zagłębiamy się w dziedziny nauki, np. fizyki, optyki, chemii, informatyki oraz historii. Temat zafascynował nas między innymi dzięki swojej wszechstronności. Projekt ten umożliwia nam również utrwalanie i rozszerzanie wiedzy o historii naszego miasta oraz korzystanie z dóbr kultury”.

Projekt opisuje początki fotografii, jej rozwój i dzisiejszy stan. Głównym obszarem zainteresowania jest ich miasto i jego historia – Września.

Jak wyglądały ich zajęcia? Uczestniczyli w wycieczkach, przeprowadzali wywiady, praktycznie poznawali tajniki fotografii klasycznej i cyfrowej.

„Na zajęciach uczymy się współpracy, komunikacji, kreatywności, organizacji oraz odpowiedzialności. Korzystamy z różnych źródeł informacji, takich jak: encyklopedie, słowniki, Internet, archiwalia muzealne, przeprowadzamy wywiady. W ramach projektu pracujemy zespołowo. Każdy z nas ma określone zadania do wykonania, które składają się na całość projektu. Możemy otwarcie wyrażać swoje opinie i poglądy, porozmawiać na każdy temat. Wszyscy czujemy się tu swobodnie i panuje miła atmosfera”.

Rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Spotkali się tam z panem Sebastianem Mazurkiewiczem, który przybliżył im historię Wrześni. Pokazał im również stare dokumenty i fotografie. Co więcej, mieli okazję poczuć się jak uczniowie sprzed stu lat – siedząc w szkolnych ławkach.

Bardzo ciekawe było również spotkanie z panią Krystyną Włosik-Woźniewicz. Młodzież dowiedziała się jak funkcjonowała “stara fotografia” i jak zmieniała się na przestrzeni lat. Mieli również okazję zobaczyć swoje miasto na dawnych fotografiach. Posłuchali także opowieści jak wyglądało życie fotografa na początku XX wieku. Taka podróż w czasie, poznanie historii fotografii z takiego źródła – to bez wątpienia bardzo ciekawe doświadczenie! :)

Kolejnym krokiem było zaplanowanie dalszej podróży – do Warszawy. W kwietniu uczniowie wzięli udział w grze miejskiej. Polegała ona na odnalezieniu i sfotografowaniu z odpowiedniej perspektywy 54 charakterystycznych miejsc stolicy.

Przyszedł czas na poznanie współczesnej fotografii. Ostatni przystanek - wizyta u pana Jarosława Kwiatka - wrzesińskiego fotografa. Dowiedzieli się m.in. jak dziś wywołuje się zdjęcia oraz jakich używa się do tego maszyn.

Uzbrojeni w odpowiednią wiedzę i umiejętności mogli przejść do zaprojektowania kart pocztowych Wrześni :) Zobaczcie efekty ich pracy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Jak sami uczniowie podsumowali projekt?

„Nasz projekt małymi kroczkami dobiegł końca, zaczyna się wspominanie tego, co wydarzyło się przez ten długi czas, w którym przebywaliśmy ze sobą. Stanowiliśmy zwartą grupę i to w niej tkwiła nasza siła. Nieocenionym wsparciem, zarówno technicznym jak i mentalnym, okazał się nasz przewodnik po eSzkole, profesor Jarosław Bulczyński. Bez niego nie bylibyśmy w stanie nawet w połowie wykonać tego, co udało nam się zrobić".

"Znaleźliśmy się na poziomie, w którym wszyscy jednogłośnie powinni orzec, że bezproblemowo poruszają się po wirtualnej szkole, czerpiąc z tego korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla naszych następców. Najtrudniej jest bowiem zrobić ten pierwszy krok. Nam się to udało, z czego niezmiernie się cieszymy. (...) Dodatkowym elementem, który znacznie poprawiał wszystkim humor i urozmaicał zajęcia, było spotykanie się w najróżniejszych miejscach, począwszy od klasy a skończywszy w terenie. Jedno jest pewne – ten projekt pozwolił otworzyć nam się na przyszłość".

Relację nadesłał pan Jarosław Bulczyński - dziękujemy!