2012-07-04 | Kreatywnie pod stopami

„Jest wszędzie. Jeździmy po niej, chodzimy, a tak mało o niej wiemy. Fajnie by było ją wyprodukować, poznać jej skład i technikę produkcji” – tak uczniowie z Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu uzasadnili swój wybór tematu. O czym mowa? O kostce brukowej i projekcie „Kreatywnie pod stopami”. W grupie jest 6 dziewcząt i 6 chłopców, którzy bardzo kreatywnie podeszli do zadania :)

Jakie cele sobie założyli:

• ręczna produkcja kostki brukowej,
  • wykonanie dwóch projektów wejścia do Gimnazjum wraz z kosztorysem,
  • stworzenie na płycie boiska napisu E-WIELKOPOLSKA z kostki ufundowanej przez firmę „Rouwdach”, która mieści się w Łęczycy.

Projekt pokazał uczniom coś więcej. Kostka brukowa, po której maszerują, to tak naprawdę matematyka, chemia, geografia i biologia. Rzeczy wykorzystywane w życiu codziennym można doskonale odnieść do nauki, która bardzo często jest dla nich trudna i nudna.

Jak wyglądał ich plan działania?

1. Poszukiwanie wiadomości: Internet, broszury, poradniki, rodzina, dom.
  2. Wycieczka do miasta i poszukanie ciekawych miejsc wykonanych z kostki.
  3. Przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Nowego Tomyśla na temat znajomości kostki.
  4. Wymierzenie terenu wejścia do Gimnazjum i wykonanie dwóch projektów wraz z kosztorysem.
  5. Wycieczka do firmy „Rouwdach” i obejrzenie procesu powstawania kostki.
  6. Ręczna produkcja kostki.
  7. Publiczna prezentacja projektu, która odbyła się 19 czerwca w Gimnazjum w Nowym Tomyślu. Grupa przedstawiła efekty swojej pracy w formie filmu i omówiła wszystkie narzędzia informacyjne, wykorzystane w projekcie. Kolejnym etapem był udział uczniów w procesie powstawania napisu E-WIELKOPOLSKA z kostki na boisku szkolnym i oficjalne przecięcie wstęgi przez Dyrektora Gimnazjum.

Zobaczcie co o swoim projekcie mówią uczniowie. Tekst nadesłany przez opiekunkę – panią Marzenę Lemańską:

„Mottem naszego projektu jest WSPÓŁPRACA. Nie zostawiamy siebie nawzajem kiedy coś nie wychodzi tylko dążymy do tego, aby wspólnie rozwiązać w czym tkwi nasz problem.

A teraz od początku, jak powstawał nasz projekt.

Pod dowództwem Jej Oświeconej Książęcości Lejdi Marzeny Lemańskiej postanowiliśmy przyjrzeć się wszędobylskiej kostce brukowej. Nasz pro kozacki projekt zatytułowaliśmy Kreatywnie pod stopami , ponieważ w kreatywny sposób chcieliśmy liznąć tej tematyki. Nasze mózgownice zaczęły parować w murach naszego przecudownego gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Przebuszowaliśmy cały Internet w celu uzyskania cennych informacji.

W dzień marcowy a jednocześnie słoneczny wszyscy milordowie przybyli na spotkanie, aby wymierzyć wszystkie długości, które były potrzebne do zrobienia projektu wejścia.

Następnie przeprowadziliśmy ankietę, by dowiedzieć się, co mieszkańcy naszej miejscowości wiedzą i sądzą o kostce brukowej.

Potem połączyliśmy wszystkie nasze pomysły i stworzyliśmy dwa projekty placu przed szkołą i podziwiając końcowy efekt, stwierdziliśmy że Picasso to przy nas beztalencie. Zaczęliśmy się zastanawiać czy zaakceptuje nasz barokowy (pod wglądem kosztów) projekt.

Całą naszą grupą wraz z Lejdi Lemańską wybraliśmy się do firmy produkującej kostkę brukową. Firma ta nosi nazwę ROUWDACH i znajduję się w Łęczycy, ok 5 km od Opalenicy. Gdy dojechaliśmy na miejsce został do nas przyznany przewodnik, czyli Pan kierownik produkcji. Zaczął nas oprowadzać.  Zwiedzanie zaczęliśmy od skupisk żwiru i różnych maszyn, które pomagają w przedostaniu tego żwiru na halę. Następnie poszliśmy zobaczyć, jak się tworzy kostkę i jak wyduszają formy. Ostatnim etapem naszego zwiedzania było pokazanie już wyciętej kostki.

Zacnej soboty spotkaliśmy się u jednego z 12 Milordów w domu, w celu własnej produkcji kostki brukowej. Od rana wzięliśmy się ostro do roboty. Zaczęliśmy od wymieszania cementu i innych dodatków, tak aby wyszła nam konsystencja jaka potrzebna jest do produkowania jej. Kiedy masa była już gotowa, w prostokątną formę wlaliśmy ją. Po wyschnięciu tej masy, pewna młoda Dama za naszą prośbą, odbiła swe piękne stopy w  formach , tak aby powstał cudzysłów do napisu e-wielkopolska. Te  stopy wypełniliśmy żółtym barwnikiem, a całą resztę posypaliśmy miałem. Gdy skończyliśmy robić cudzysłów, zabraliśmy się do produkcji własnej kostki brukowej. Każdy po kolei wypełniał kwadratową formę masą o dwóch kolorach – żółtą i szarą.

W ten sposób powstało 12 kostek brukowych. Liczba ta wzięła się od ilości uczestników biorących udział w projekcie, oraz cudzysłów. Kiedy wszystko utwardziło się, oddaliliśmy się do własnych posiadłości. To nie koniec naszej działalności. Naszą ratującą wszechświat misją była niespodziewana niespodzianka, która okazała się wytworzeniem napisu E-WIELKOPOLSKA. W pocie czoła, w słońcu i deszczu, udało nam się utworzyć perfekcyjny napis.

I tak oto po raz kolejny zło i występek zostały pokonane przez atomową siłę MILORDÓW.”

Dziękujemy pani Marzenie Lemańskiej za nadesłaną relację.