2012-07-03 | Sala astronomiczna otwarta!

O projekcie „Bliżej gwiazd” z gnieźnieńskiego liceum mieliście już okazję czytać na stronie eSzkoły. Spotkałam się z grupą w najważniejszym dla nich momencie – podczas otwarcia sali astronomicznej.

Wróćmy jednak do początku. Jak rozpoczęła się ich podróż z eSzkołą w przestworza? Niestety nie łatwo. Wiedzieli, że jeśli nie znajdą sponsorów i odpowiedniego pomieszczenia to z projektem nie ruszą z miejsca. Przez dwa miesiące szukali, prosili, pukali do drzwi władz miasta – bezowocnie. Wszędzie były tylko odpowiedzi odmowne lub jej brak. Mimo, że niejednokrotnie tracili nadzieję to próbowali dalej.

W międzyczasie zdobywali odpowiednią wiedzę. Odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne przy ulicy Słonecznej w Poznaniu, gdzie z otwartymi ramionami przyjął ich światowej sławy prof. dr hab. Edwin Wnuk. W obserwatorium pozyskali bezcenną wiedzę, którą będą się dzielić w swojej sali astronomicznej.

Młodzież wybrała się również do Instytutu Geologii UAM, gdzie spotkała się z prof. dr hab. Andrzejem Muszyńskim. Jak sami mówią „we wspaniały sposób zbliżył nas do tematu skał pochodzenia kosmicznego i osobiście oprowadził po Rezerwacie Meteorytów Morasko”. Profesor podarował im odłamek meteorytu żelaznego Morasko, który będzie można podziwiać w ich sali.

Po dwóch miesiącach pojawili się sponsorzy – prywatni przedsiębiorcy, którzy uwierzyli tym młodym ludziom i dali im szansę. Szansę, której z całą pewnością nie zmarnują. Znalazła się także sala w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium. Na dzień dzisiejszy jest tam wielki plac budowy, z jedną wyremontowaną salą - salą astronomiczną :)

Przejdźmy do wielkiego dnia. Dla większości z nas to zwykły dzień w środku tygodnia – dla nich wielkie święto, na które z niecierpliwością czekali. Na przyjeżdżających gości czekali uczniowie, którzy zaprowadzili nas do sali. Tam już tłumy, a wśród nich znajome twarze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zagościli m. in.: prof. dr hab. Andrzej Muszyński z Instytutu Geologii, dr Iwona Piotrowska z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych (Pracownia Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej) oraz dr Justyna  Gołębiewska z Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu. Poza tym podekscytowani uczniowie projektowi, ich opiekunka – pani Honorata Grochowska, dyrektor, nauczyciele i uczniowie miejscowego gimnazjum. Na uroczystości obecni byli również niektórzy sponsorzy, w tym Irena Woźniak ze sklepu Wrzos oraz Małgorzata Sobota z Hurtowni Zabawek.

Jak wygląda sala? Duża przestrzeń 5x7m, brak okien, ciemne ściany i sufit. Wyposażona w odpowiednie oświetlenie i rzutnik multimedialny. Na podłodze orbity, w tle planety wykorzystywane do zajęć. Na ścianach zdjęcia z astronomią związane. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej!

Jak na chwilę obecną wygląda wyposażenie sali?

• modele planet Układu Słonecznego w skali,
  • projektor gwiazd,
  • wizualizacja odległości gwiazd w jednym z gwiazdozbiorów,
  • fragment meteorytu Morasko,
  • globus do prezentacji zmiany oświetlenia Ziemi w ciągu doby i podczas roku, zaćmień Słońca i Księżyca,
  • fotografie mgławic, jezior pochodzenia kosmicznego w Poznaniu,
  • opracowane przez uczniów pomysły na zajęcia w sali i w klasie.

Do wyposażenia dochodzi galileoskop, który podczas otwarcia młodzieży wręczyła pani dr Justyna Gołębiewska z Obserwatorium Astronomicznego.

Co z tą salą dalej? Od września uczniowie będą prowadzić w niej zajęcia – zarówno dla najmłodszych, jak i licealistów czy studentów. Uczniowie będą proponowali gotowe scenariusze zajęć także dla nauczycieli, którzy z astronomią nie mają zbyt wiele do czynienia. Warto zaznaczyć, że pracownia będzie nieodpłatnie udostępniana na zajęcia lekcyjne!

Podczas otwarcia uczniowie zaprezentowali przykładowe zajęcia do poszczególnych grup wiekowych. Obecni na sali gimnazjaliści z dużym zaangażowaniem włączyli się do zabawy i prawie, że z zamkniętymi oczami odgadywali nazwy planet. Następnie uczniowie z planetami w dłoniach krążyli po orbitach, a wśród nich profesor Muszyński! :)

Nie obyło się oczywiście bez szeregu podziękowań – za wsparcie merytoryczne i finansowe. Po uroczystym otwarciu uczniowie zaprosili wszystkich przybyłych gości na poczęstunek. Ten na wszystkich zrobił wrażenie! Wszędzie gwiazdy, na stole świecąca kometa i pył kosmiczny w postaci brokatu :) Wszyscy byli pod wrażeniem. Wszystko to przygotowali uczniowie - przekąski, owoce, napoje i przepyszne wypieki!

Nawet tutaj emocje nie opadały! Gratulacjom nie było końca. Prof. Andrzej Muszyński sprawił uczniom prezent – tym razem ziemski :) Z plecaka wyciągał ciężkie kilogramy skał i minerałów. Wszystko to przekazał na ręce uczniów. Mimo, że zmęczenie dawało o sobie znać to do końca było widać błysk w ich oczach! :)

Tak jak dla większości uczniów biorących udział w projekcie „eSzkoła – Moja Wielkopolska” projekty się kończą, tak dla nich ten dopiero się zaczyna! :) I będzie służył wszystkim – może Wy też skusicie się na zajęcia w sali astronomicznej? ;)

Zespołowi uczniowskiemu jeszcze raz serdecznie gratuluję! Zapał, ogromne zaangażowanie i determinacja. Chęci do tego, aby zrobić coś dla kogoś. Aby stworzyć coś, co będzie służyć wszystkim na długie lata. Z takim wsparciem życzliwych ludzi musiało się udać, choć droga do celu nie była łatwa! :) Wierzę, że nawet gdy opuścicie szkolne mury – to swoją nieziemską przygodę zapamiętacie na zawsze :) A stworzenie sali astronomicznej jest dopiero jednym z wielu sukcesów, jakie osiągnięcie!