2012-06-26 | Bogactwa naturalne Ziemi Kolskiej

To był zjazd! Poniedziałkowy poranek (18.06.2012) kilka minut przed godziną ósmą. Przez portiernię Kopalni Soli w Kłodawie od dobrych trzydziestu minut co kilka chwil przechodzą grupy młodszych i starszych uczniów. Po rejestracjach autobusów widać, że przyjeżdżają z całej Polski. Wśród nich pojawia się grupa młodych ludzi z pobliskiego Koła. W ramach projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska" uczniowie kolskiego Gimnazjum nr 3 chcą pokazać bogactwa naturalne Ziemi Kolskiej. Bez wątpliwości do takich należy kłodawska Kopalnia Soli.

Po załatwieniu wszystkich formalności i przywitaniu się z przewodnikiem dość szybko idziemy w kierunku budynku, w którym znajduje się szyb Michał. Schodzimy po schodach do szatni. Każdy dostaje żółty kask, kilka słów wprowadzenia i rad dotyczących zachowania w kopalni i udajemy się do wielkiego pomieszczenia. Tam przewodnik bierze lampkę górniczą, jedne z uczestników dostaje drugą i jesteśmy gotowi do zjazdu. Idziemy do pomieszczenia, w którym co chwilę rozlega się charakterystyczny dzwonek oznajmujący gotowość windy do wyjazdu na górę lub zjazdu.

Po kilku minutach oczekiwania nadchodzi nasza kolej, w grupie czuje się lekkie podniecenie. No cóż, przecież będziemy zjeżdżać aż 600 metrów pod powierzchnię ziemi, a to nie zdarza się co dzień. Jest dzwonek, lekkie szarpnięcie i szybko zjeżdżamy w dół do zupełnie innego świata.

Kopalnia soli w Kłodawie działa od 1949 roku. Od 2004 roku można jej niewielki fragment zwiedzać, choć kopalnia cały jest czynna i wydobywa sól. Żadne słowa nie oddadzą wszystkich wrażeń jakie towarzyszą tego typu wyprawie, dlatego popatrzcie:

Kopalnia soli w Kłodawie to miejsce, które jest niekwestionowaną atrakcja turystyczną okolic Koła, a sół bogactwem. Gdzie  jeszcze byli  i o jakich bogactwach zdobyli wiedzę – mówi opiekun grupy Marek Burdziński.

A Poza tym w okolice Koła warto zawitać na trochę dłużej – zachęca pan Marek.

red. Jacek Cerkaski