2012-06-22 | Mleko, buty i przestworza, czyli jesteśmy w Gnieźnie!

Gniezno – miasto uliczek jednokierunkowych :) To tutaj mieści się II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki. Został tydzień do wakacji, także najwyższy czas na podsumowanie projektów!

Kilka słów wstępu o projekcie „eSzkoła – Moja Wielkopolska”, jego założeniach i realizacji. Potem wprowadzenie do tematyki projektów uczniowskich. Muszę to przyznać - pani Honorata Grochowska to urodzona mówczyni! :) Zwróciła uwagę nie tylko na pracę i ogromne zaangażowanie uczniów, ale także na walory pracy metodą projektów. Przedstawiła wszystkich uczniów realizujących projekt w tej edycji i zaprosiła pierwszą grupę do swojej prezentacji.

Byli niesamowici, wszyscy! Z pasją opowiadali o swojej niewątpliwej przygodzie z eSzkołą. Rzeczy, które dla nas mogłyby się wydawać błahe – takie były też dla nich, na początku. But, który każdy z nas nosi na co dzień. Teraz mówią o nim z podziwem, widzą ile pracy ktoś włożył w jego wykonanie! Patrząc na przechodniów ich wzrok sam kieruje się na stopy – nie widzą butów, a cały, długi i naprawdę ciężki proces ich tworzenia! Po filmiku, który nam zaprezentowali sama spojrzałam na ten niepozorny temat nieco inaczej ;) Co to za projekt? „But to nie ocena, but to część życia”, którego opiekunką jest pani Karina Domachowska.

Co zrobili? Poznali temat od podeszwy! :) Wykonali m. in. makietę, na której wyszczególnili każdy element buta. Wiecie z ilu części ten się składa? Z ośmiu! To co bardzo ważne to fakt, że każdy but musi zostać osobno zaprojektowany! Do tego różne rozmiary, lewa stopa, prawa stopa – to nie taka łatwa robota! ;) Efekty ich pracy możecie zobaczyć na stronie internetowej, którą wykonali. Znajdziecie ją >>> tutaj <<<

Zerknijcie jeszcze jak to jest z tymi butami…

Mleko, które każdy z nas pije prawie codziennie. A jak długą drogę ono przechodzi zanim trafi na nasze stoły? Ten temat zagłębiała grupa zajmująca się projektem „Droga mleczna”, pod okiem pana Piotra Wróblewskiego. Nie wyobrażacie sobie jak trudnym zadaniem było dla nich znalezienie krowy, którą będą mogli sami wydoić?! Dzisiaj krowy są dojone mechanicznie, nawet w małych gospodarstwach używa się dojarek. Ale swój cel osiągnęli!

To co zwróciło moją uwagę to duma, z jaką pan profesor obserwował uczniów podczas ich prezentacji. Jeszcze dzisiaj rano, mieli okazję zobaczyć na czym polega „karuzela” – mechaniczny sposób dojenia krów. A podczas naszego spotkania opowiadali o tym jak specjaliści! Byli prawdziwymi znawcami tematu i bez zająknięcia dzielili się zdobytą wiedzą. Opiekun był pod wrażeniem i jak sam zwrócił uwagę – z książek takiej wiedzy by nie wyciągnęli!

Warto wspomnieć także o jednej rzeczy - w odróżnianiu śmietany od śmietanki czy jogurtu truskawkowego od jogurtu o smaku truskawkowym to są oni mistrzami! :)

Uczniowie podczas swojego wystąpienia w tle zaprezentowali szereg zdjęć na każdy miesiąc – oczywiście z mlekiem i konkretnymi miesiącami związanych. Salę wypełniał śmiech :) Świetne i zabawne pomysły – kto wie, może będzie to pierwszy wydany kalendarz z eSzkołą? ;)

Trzeci projekt wznosi nas nieco wyżej – w przestworza :) Grupę na nieziemską wycieczkę zabrała pani Honorata Grochowska. Głównym ich celem jest stworzenie sali astronomicznej, która będzie służyć mieszkańcom ich miasta.

Z czym mieli najwięcej trudności? Ze znalezieniem odpowiedniej sali i sponsorów. Młodzież zdobyła ogromne umiejętności z zakresu marketingu, organizacji i przedsiębiorczości. Poznali chyba wszystkie sekretarki w Urzędzie Miasta :) Projekt bardzo ambitny, ale bez pomocy i życzliwości innych ludzi nie udało im by się osiągnąć zamierzonego celu.

Sala astronomiczna jest już prawie gotowa. Wielkie otwarcie już w najbliższą środę 27 czerwca 2012r. o godzinie 10.30 w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium, przy ulicy Pstrowskiego 3a. W imieniu grupy serdecznie zapraszamy! My będziemy tam z nimi! :)