2012-06-20 | "Uchooo, uchooo..." :)

Koniec roku szkolnego tuż, tuż. To widać i słychać :) W V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, a właściwie na pobliskiej zielonej trawce, uczniowie klasy pierwszej A uczestniczący w projekcie „eSzkoła – Moja Wielkopolska” uświadamiali młodszym i starszym jak delikatne, ważne i potrzebne dla człowieka jest zdrowe ucho. Licealiście realizują projekt: "Ucho bez tajemnic" :)

Dla społeczności szkolnej zorganizowali różne zajęcia, ćwiczenia, a także gry i zabawy uświadamiające znaczenie tego narządu dla normalnego funkcjonowania człowieka.

W pobliżu szkoły stanęły stoliki, krzesła i różne inne  - czasami dziwne -  przedmioty i konstrukcje :)

Zaproszeni z pobliskiej szkoły podstawowej młodsi koledzy bawili się m.in. w głuchy telefon, rysowali na boisku szkolnym uszy, poznawali ucho od środka czy sami wykonywali drugą parę uszu dla siebie :) Grupa projektowa wspólnie z młodszymi kolegami stanęła do zdjęcia – i tutaj została wprowadzona nowa tradycja! Teraz przy robieniu zdjęcia nie mówi się „uśmiech” tylko „ucho”! :) Dzieci chórem wołały „uuuuchooo, uuuuuchooo…” – i nawet jak zniknęły nam już z oczu to i tak ich jeszcze słyszeliśmy :)

Dorośli – sąsiedzi szkoły i mieszkańcy poznańskiej Wildy mogli skorzystać z bezpłatnych badań słuchu w specjalnym słuchobusie. Chętni do zbadania stanu swojego słuchu byli. Ustawiały się kolejki, w których każdy cierpliwie czekał na swoją kolej. Wśród oczekujących byli uczniowie i dorośli – przeważnie starsi mieszkańcy Poznania.

Po południu uwagę uczestników tego swoistego słuchowego pikniku absorbował krótki kurs języka migowego. Uczniowie bawili się w głuchy telefon do niesłyszących czy w kalambury. Kluczową rolą tutaj była mimika i okazywanie emocji. Taka zabawa wymagała otwarcia się, z czym młodzież poradziła sobie bez problemu. Poza tym uczyli się alfabetu i literowali słowa. Z początku ciężko było pokazać niektóre litery, jednak prowadząca na wszystko znalazła łatwy sposób. Po chwili uczniowie literowali słowa już z pamięci! :)

O akcji zrobiło się głośno w całym Poznaniu, dzięki dziennikarzom poznańskich mediów. Informacje i relacje z bezpłatnych badań pojawiły się m.in. w Radiu Merkury (tutaj) czy na portalu epoznań (tutaj).

Ucho bez tajemnic - o wyborze tematu zdecydowali uczniowie – mówi opiekunka grupy, pani Magdalena Wawrzyńska:

Słuchobus udało się do szkoły zaprosić dzięki pracy grupy projektowej – dodaje pani Magdalena:

W czasie realizacji zadań projektowych uczniowie mieli kilka przygód, które zostaną w pamięci na długo. O dwóch z nich opowiedziała nam Ania Rybak.

W ostatnią sobotę odpowiednio ubrani i wyposażeni młodzi ludzie poszli do strefy kibica Euro2012...

Była także wyprawa do szpitala :)

Na festynie pojawiła się także dyrektor szkoły - pani Barbara Płotkowiak. Nie ukrywała, że była zaskoczona rozmachem przedsięwzięcia.

A w tym czasie cały czas czekali chętni do zbadania słuchu. „Nie słuchajcie zbyt głośno i długo muzyki” radziła uczniom pracująca w słuchobusie protetyk słuchu Halina Paliwoda-Rojewska.

A jak wyglądało samo badanie słuchu popatrzcie:

„Więcej takich akcji” – mówili nam starsi ludzie wchodzący do słuchobusu. Popieramy !!! :)

red. Monika Błaszczak i Jacek Cerkaski