2012-06-18 | Jadę, myślę - jestem bezpieczny!

Zawitaliśmy do Ptaszkowa, gdzie na boisku szkolnym powstało miasteczko ruchu drogowego. O tym projekcie pisaliśmy już wcześniej - tutaj. To był jednak dopiero wstęp do tego co działo się potem, a działo się bardzo dużo! :)

Jak uczniowie rozpoczęli swoją pracę z projektem? Tak naprawdę od spotkania organizacyjnego z dyrektorem szkoły – panem Rajmundem Majcherkiem. Na początku przedstawił cele oraz zadania projektu. Uczniowie poznali oczekiwania dyrektora względem ich pracy i zaangażowania. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, które miało na celu integrację wszystkich uczestników projektu. Jak sami mówią „w tamtych chwilach nie liczyła się przynależność do grup, a jedynie dobra zabawa i uśmiech na twarzach wszystkich zebranych” :)

Czas do pracy! Uczniowie wyszli w teren, bo rozpocząć porządkować miejsce, w którym już dzisiaj stoi miasteczko ruchu drogowego. Co było w tym miejscu wcześniej? Zobaczcie sami! Przycinanie gałęzi, wycinanie krzewów, pozbywanie się chwastów :)

Nie tylko zbudowanie miasteczka ruchu drogowego było ich celem. Młodzież zajęła się także pomocą w przygotowaniu Gminnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej w Grodzisku Wlkp. Uczniowie podzielili się na kilka grup. Zajęli się Pierwszą Pomocą, pomagali policjantom w miasteczku ruchu drogowego, wspierali zawodników na torze przeszkód. W międzyczasie robili fotorelację i oprowadzali dzieci po szkole. Za swoją pracę uczniowie otrzymali podziękowania :)

Czas na stworzenie makiety. Uczniowie wszystko zaprojektowali, przedyskutowali i zabrali się do działania. W tak miłej atmosferze prace szły bardzo szybko.

Dla tej grupy bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Grodziscy policjanci spotkali się z młodzieżą i zapoznali ich z szeregiem podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak również zagrożeń związanych z uzależnieniami. Policjant zwrócił uwagę na prawidłowe zachowania podczas przechodzenia przez jezdnię, jak również jazdę rowerem w kilku wybranych sytuacjach. Nie zabrakło tematu odblasków, które niejednokrotnie ratują życie ich użytkownikom.

Przejdźmy do placu budowy. Tutaj męska część grupy chwyciła za łopaty, taczki i razem z panem Michałem – pracownikiem firmy budowlanej NoJan rozpoczęli ciężką pracę. Już po chwili miasteczko zaczęło nabierać kształtów i pod okiem fachowca chłopcy uczyli się nowych umiejętności. W tym czasie dziewczyny zajęły się uzupełnianiem aktualności na stronie projektowej. Po zakończeniu prac przyszedł moment na zasłużony odpoczynek i zamówienie… pizza! Ta była wynagrodzeniem za te wszystkie godziny naprawdę ciężkiej pracy! :)

Odwiedziiśmy ich w momencie, gdy miasteczko jest już skończone. Zaprezentowali zrobioną przez siebie makietę. Pokazali jak „działa” miasteczko ruchu drogowego, opowiedzieli o swoich pomysłach, pracach. Było widać ogromną frajdę i satysfakcję, że z uporem i ciężką pracą doszli tak daleko :) Dookoła tłumy dzieci, wśród których „budowa” od samego początku budziła ogromne zainteresowanie.

Jestem przekonana, że miasteczko będzie służyć szkole przez długie lata. Grupa projektowa, pod opieką pani Magdaleny Grzelewskiej, na długo zapamięta swoją przygodę z projektem. I nawet gdy po latach odwiedzą szkolne mury to efekt ich pracy wciąż będzie stał w tym samym miejscu :)