2012-06-12 | Gostyń mlekiem płynący

„Gostyń mlekiem płynący” to jeden z projektów realizowanych w Gimnazjum nr 1 w Gostyniu. Miasto słynie z przetworów mlecznych wszelkiego typu, stąd młodzież zainteresowała się przede wszystkim procesem ich powstawania. Uczniowie są w pełni świadomi tego, że mleko to podstawowy produkt spożywczy, goszczący na stołach ich domów każdego dnia. Ma wysoką wartość odżywczą i niezbędne jest w zbilansowanej diecie. Postanowili znaleźć odpowiedzi na pytania, dotyczące m.in. składu chemicznego, powstawania, przetwarzania i obróbki przemysłowej badanej substancji. Interesowały ich ponadto wszystkie etapy produkcji przetworów mlecznych – od momentu odbioru mleka od rolnika, do powstania finalnego produktu, trafiającego do sklepów spożywczych.

W związku z tym młodzi zaplanowali szereg działań, jakie sukcesywnie realizują. Do tej pory mieli okazję odwiedzić laboratorium, działające przy Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Tam przyglądali się procesowi badania surowca i uczestniczyli w tematycznej dyskusji. Zastanawiali się także nad tym czy ludzie żyjący współcześnie świadomi są faktu, jakie mleko można nazwać pełnowartościowym, a z jakiego zakupu warto zrezygnować? :)

Młodzież wielokrotnie podkreśla, iż realizacja projektu na wybrany przez nich jednogłośnie temat,  to nie tylko doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę. Jest to przede wszystkim świetna zabawa! :) Uczniowie nie ukrywają, iż wielką radość sprawia im przyczynianie się do propagowania gostyńskich naturalnych i zdrowych wyrobów mlecznych. Dlatego też z zapałem i otwartym umysłem planują kolejne przedsięwzięcia - które, jak wierzą, pozwolą im osiągnąć obrany cel :)

Dziękujemy panu Waldemarowi Sadowskiemu za nadesłaną relację.