2012-06-11 | Na tropie czarownic

Temat nietypowy, inspirujący i jednocześnie owiany tajemnicą. Postanowiliśmy sprawdzić jak uczniowie sobie z nim poradzili, bo zdobycie informacji z całą pewnością nie było takie łatwe. Na początek kilka słów wprowadzenia. Na naszą relację będziecie musieli jeszcze troszkę poczekać :)

„Na tropie czarownic” – projekt realizowany pod okiem pani Anny Szkopek oraz klasę matematyczno-informatyczną z I Liceum Ogólnokształcąceego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Ostrzeszowie.  Temat zainicjowała jedna z uczennic, mieszkająca w rejonach Doruchowa. Wywołał on od razu wśród wszystkich wielki entuzjazm i zapał do pracy!

Naszpikowany zając

Łoże cierpienia

W miejscowości Doruchów w Powiecie Ostrzeszowskim znana jest legenda związana z ostatnim procesem palenia czarownic w Polsce. Wydarzenie miało miejsce w drugiej połowie XVIII wieku. Celem projektu jest przede wszystkim dobre poznanie tej legendy, a także okolicy z nią związanej.

Od czego zaczęli swoją przygodę z czarownicami? Od znalezienia jak największej ilości materiałów związanych z miejscowością Doruchów i legendą. Powstała swoista bibliografia książek i filmów. Następnie sporządzili listę kontaktów i kalendarz spotkań z osobami, które dysponują odpowiednią wiedzą potrzebną im w dogłębnym poznaniu tej jakże fascynującej historii.

W tzw. międzyczasie postanowili zapytać mieszkańców Ostrzeszowa, czy spotkali się z historią i  co o niej sądzą. Przyznają, że odpowiedzi były bardzo interesujące i inspirujące ich do dalszych poszukiwań ciekawych informacji.

Odwiedzili Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, przeprowadzili wywiad z panią dyrektor Mirosławą Rzepecką, która podała im nazwiska kolejnych osób mających wiedzę na temat legendy. Zaprosiła grupę także do Kazimierzowskiej Baszty, w której obecnie znajduje się małe muzeum tortur. Znaleźli tam narzędzia, którymi mogły być torturowane kobiety posądzone o czary.

Udało im się również zredagować scenariusz filmu paradokumentalnego, który będzie efektem  ich pracy , a jednocześnie stanowi jedno z ważniejszych zadań projektu „Na tropie czarownic”.

Tablica przed basztą

Baszta Kazimierzowska

Park w Doruchowie

Za sobą mają również spotkanie z panem Ryszardem Mazurem – dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Doruchowie, który jest autorem książki będącej swoistym kompendium wiedzy o legendzie, a także autorem widowiska „Pożegnanie z diabłem i czarownicą”.

W planach było spotkanie z księdzem proboszczem parafii doruchowskiej. Dowiedzieli się, że jest on w posiadaniu daru złożonego przez dziedzica – inicjatora procesu – w ramach zadośćuczynienia rodzinom osądzonych i zabitych kobiet. Do spotkania jednak nie doszło.

Ratusz w Ostrzeszowie Miejsce więzienia kobiet posądzonych o czary
Zespół Doruchowianie

Uczniowie odwiedzą miejsca związane z tą historią, skontaktują się z mieszkańcami Doruchowa. Może żyje wśród nich jeszcze ktoś, kto ma jakiś związek z historią? Postarają się bliżej poznać okolicę, jej walory przyrodnicze. Czeka ich całodniowa wycieczka rowerowa, odwiedzą pobliski rezerwat przyrody.

Spotkali się również z księdzem – egzorcystą, by porozmawiać o wartości tej legendy. Zapytali o stanowiska kościoła w tej sprawie. Ksiądz był bardzo otwarty i podzielił się swoją wiedzą z młodzieżą.

Ciąg dalszy swojej sondy na temat czarownic przeprowadzili wśród dzieci przedszkolnych. I redakcja portalu była tam z nimi! :) Na spotkaniu zapytali o bajki, w których spotkać można czarownicę albo Babę Jagę. Jak sami mówią „uznaliśmy bowiem, że przedstawienie naszego tematu i zgłębienie go nie byłoby pełne bez włączenia dziecięcej wyobraźni”. Spotkanie z dziećmi było oczywiście poprzedzone konsultacją z wychowawcą grupy i opracowaniem scenariusza zajęć. Było to kolejne, bardzo ważne zadanie!

To tyle w ramach wprowadzenia do tego inspirującego i tajemniczego tematu. Ciąg dalszy nastąpi…