2012-05-28 | Bolewice witką plecione

„Palce bolą i boleć muszą”  -  mówi Mieczysław Ruta. Swoją wiedzą i umiejętnościami mistrz wikliniarski w sobotnie przedpołudnie (26.05.2012) dzielił się z uczniami Gimnazjum w Bolewicach. Wszyscy z zapałem pletli i pletli, przepraszam wyplatali. Niektórzy tak zawzięcie, że zapominali o Bożym Świecie. A tego, że cały region słynie z wyplatania wikliny przypominać chyba nie trzeba.

Cała dwunastka, pracująca nad projektem „Bolewice witką plecione”, spotkała się przed budynkiem szkoły i przy słonecznej pogodzie poznawała tajniki sztuki plecionkarskiej. Do roboty wszyscy zabrali się od razu, praktycznie bez zbędnych wstępów. Jak się okazuje o wiklinie i wyplataniu wiedzą już sporo.  Byli w wiklinowym muzeum, odwiedzili wiklinowego plantatora. Pozbierali informacje na temat tego co można z wikliny zrobić, jak to się stało, że ich okolica właśnie z wikliny słynie i jakie imprezy i jarmarki wikliniarskie odbywają się w okolicy.

Z wizytą u p. Napierałów - najwięksi wytwórcy wikliny w Bolewicach

Prace wykonane u p. Napierałów

Warsztat pracy p. Andrzeja Brycha w Grudnej

Pan M. Szawala pokazuje jak koruje się wiklinę