2012-05-26 | Te dziewczyny spadły mi z nieba

Zawsze lubiłam patrzeć na gwiazdy. Nigdy jednak nie wiedziałam jak co się nazywa i gdzie czego szukać. Zawsze też mówiłam – zagłębię się w temat, ale nigdy nie było ku temu okazji, ani czasu. Tym razem okazja się znalazła – „Przewodnik po niebie” to temat realizowany przez grupę dziewczyn z Gimnazjum w Borui Kościelnej, pod opieką pani Magdaleny Murawskiej.

Grupa dziewczyn, a wśród nich jeden rodzynek - Patryk, który do projektu się nie załapał. Jednak chętnie w nim uczestniczy i towarzyszy dziewczynom w nocnej obserwacji nieba. Fascynuje się tym i swoją wiedzą dzieli się z koleżankami. Na wieczorne spotkanie przywiózł ze sobą teleskop, co dało wszystkim jeszcze większe możliwości – zerknąć tam, gdzie wzrok nie sięga :) Patryk od zawsze lubił popatrzeć w niebo, interesowało go to co tam jest niezbadanego.

Pani Magdalena początkowo myślała o projekcie związanym z matematyką lub fizyką. Może coś z prądem albo twierdzeniem Pitagorasa…Dziewczyny, które o astronomii od opiekunki słyszały już wcześniej zdecydowały jednogłośnie – będziemy patrzeć w niebo! I na swoim postawiły :)


Zarówno dziewczyny jak i nauczycielka są z tego wyboru wniebowzięte, dosłownie! :) Pani Magdalena jest zafascynowana astronomią i jak sama mówi „te dziewczyny spadły mi z nieba!” :) Z uśmiechem na twarzy wspomina też swoje zajęcia na studiach, o których opowiadała grupie. Teraz swoją pasję przelała na uczennice, które żwawo biegają po ogrodzie i wypatrują ciał niebieskich – nazywając każde z nich! Żaden obiekt nie umknie ich uwadze :) Byłam naprawdę pod wrażeniem!

„Te wszystkie mapki nieba wydawały mi się skomplikowane. Ale gdy dostałam program Stellarium (jest to bezpłatny program, można go ściągnąć) to właściwie tak z dnia na dzień, co raz bardziej zaczęłam się orientować” – mówi opiekunka.„Dziewczyny najbardziej czekały na te nocne spotkania. Najchętniej to by siedziały całą noc. Nawet komary im nie przeszkadzają.”

Dziewczyny chodzą po ogrodzie z laptopami,program im podpowiada gdzie i czego szukać. Dzięki niemu bardzo szybko zdobyły wiedzę. Zajęcia mają od marca, a już teraz niebo nie ma przed nimi tajemnic. Jak zgodnie mówią „sprawia nam to przyjemność, bo same wybrałyśmy temat” :) Do tego ognisko, kiełbaski, świetna atmosfera.. i czyste, pełne gwiazd niebo. Coś pięknego! :)


Zajęcia powoli dobiegały końca, nielicznym udało się jeszcze zobaczyć Saturna! Niesamowity widok :) Teraz, gdy skończą projekt i spojrzą wieczorem w gwiazdy na pewno będą miło wspominać swoją nieziemską przygodę z eSzkołą.

red. Monika Błaszczak

Projekt realizowany jest przez: