2012-05-24 | Czy lubi pan ser smażony?

Poranny program Dzień Dobry TVN – na ekranie redaktor, w tle znak drogowy wskazujący drogę do najbliższych, dobrze znanych miast. Pierwsza myśl – „ooo, są gdzieś blisko! :) Redakcja TVN odwiedziła nowotomyską mleczarnię. Po zakładzie reporterów oprowadziła sama pani prezes – znana mi już z nadesłanej przez grupę z Gimnazjum w Nowym Tomyślu relacji z realizacji swojego projektu. Dowiedziałam się jak powstaje słynny ser smażony, jaka jest jego historia. Tak, to dzisiaj jadę na spotkanie z zespołem, który realizuje projekt „Od mleka do sera smażonego”. Idealnie! :)

Sporo pracy już za nimi. Byli m. in. w mleczarni w Nowym Tomyślu. Relację z tej wizyty możecie znaleźć tutaj

Na dzisiejsze spotkanie opracowali ankietę. Chcą wiedzieć czy ludzie znają nowotomyski przysmak, czy go lubią, gdzie go kupują i co ciekawsze, czy sami potrafią taki ser przyrządzić! Znalazło się kilka osób, które mają taką wiedzę i umiejętności! :)

Uczniowie mieli przygotowany plik ankiet, łącznie 160 sztuk. Wszystkie zostały wypełnione przez przypadkowo spotkane osoby w sklepie Netto. Zajęcia początkowo były zaplanowane na dwie godziny, ale zaangażowani uczniowie sami je przedłużyli! Aż do ostatniej, wypełnionej ankiety! :)

Jak sami uczniowie się sprawdzili w tym zadaniu? Od początku zabrali się do pracy i z każdą przeprowadzoną ankietą szło im co raz lepiej! :) Ogromne zaangażowanie, chęci do pracy i setki zadanych pytań o ser. Chłopacy znaleźli sposób nawet na tych, którzy początkowo nie mieli czasu. Jaki? Gdy padała odmowna odpowiedź - zadawali jedno, konkretne pytanie „A lubi pan ser smażony?” :) I tym sposobem zdobyli odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w ankiecie :)

Dlaczego taki temat? "Jest to wizytówka naszego regionu. Nasz region kojarzy się z wikliną, chmielem i serem” – powtarza bez zawahania cała grupa.

Cały czas zdobywają wiedzę na temat produkcji sera. Sami również zamierzają taki ser wyprodukować. Ciekawe czy im się uda? :)

I tym sposobem bardzo miłe popołudnie dobiega powoli końca. Na pożegnanie dostałam w prezencie od grupy ich nowotomyski przysmak! :) Za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję! Po powrocie do domu od razu musiałam go spróbować… pyszny!!! :)