2012-05-24 | Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga

„Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga” – ten cytat z mickiewiczowskiej Ody do młodości dosłownie wzięli sobie do serca uczniowie II LO w Gnieźnie i postanowili stworzyć pracownię astronomiczną z prawdziwego zdarzenia. Mają już salę, szukają sponsorów i cały czas uzupełniają wiedzę. Właśnie odwiedzili Wydział Geologii poznańskiego uniwersytetu i pobliski Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko. Na wycieczkę dostał też zaproszenie portal eSzkoła Wielkopolska.

Na spotkanie do Poznania oprócz grupy projektowej wybrała się cała klasa. Było więc tłoczno. Gospodarzem spotkania był profesor Andrzej Muszyński, którego szczególnie pasjonują meteoryty. Naukowiec spotkanie z młodzieżą rozpoczął od pokazania uniwersyteckiego lapidarium, gdzie można podziwiać kamienne obiekty zarówno te którym kształt nadała sama natura jak i te gdzie ingerował człowiek. Są tam więc m.in. głazy i skały, płyty kamienne i chociażby młyńskie kamienie czy żarna.

Potem w jednej z sal wykładowych młodzi gnieźnianie mogli posłuchać kilkunastominutowego wykładu o historii rezerwatu, meteorytów i zainteresowaniu tym miejscem mediów oraz naukowców z całego świata.

Widząc ogromne zainteresowanie uczniów i opiekunki profesor postanowił zrobić młodym ludziom niespodziankę i pokazał im najprawdziwszy w świecie meteoryt. To naprawdę było coś!!! Tym bardziej, że niektórzy mieli okazję taki przedmiot „zza światów” dotknąć, a nawet potrzymać. Aż niewiarygodne jak ciężki potrafi być kawał takiej nieziemskiej skały!!! „Boże, trzymam coś co spadło z kosmosu”-  mówiła, a właściwie nabożnie szeptała opiekunka grupy pani Honorata Grochowska.

Wiadomości uzyskane w sali wykładowej młodzi gnieźnianie mogli potem sprawdzić naocznie podczas urokliwego spaceru ścieżkami rezerwatu Morasko. Piękne wysokie konary drzew skutecznie chroniły wszystkich spacerowiczów przed nadmiarem lejącego się z nieba żaru. W tym czasie, pomiędzy jednym a drugim stanowiskiem udało nam się porozmawiać z opiekunką grupy panią Honoratą. Zapytaliśmy ją, skąd pomysł właśnie na pracownię astronomiczną.

Z kolei w przypadku uczniów ciekawiło nas dlaczego zachciało im się zaangażować w coś dodatkowego, coś poza lekcjami. Mówią: Michalina Słomiańska i Maciej Liberski.

Posłuchajcie jeszcze jak im idzie…

Życzymy wytrwałości, trzymamy kciuki,  a salę na pewno przyjedziemy zobaczyć.

red. Jacek Cerkaski