2012-05-23 | Camera obscura, czyli Poznań w pudełku

Na spotkanie przyszli z tajemniczymi pudełkami. Niepozorne, oklejone pudełka, puszeczki i skrzyneczki. Niepozorne, ale co potrafiące!

Camera obscura, zwana również kamerą otworkową, to pierwowzór aparatu fotograficznego. Czym się charakteryzuje zdjęcie wykonane takim aparatem? Łagodne kontrasty i rozmycie. Z tego też powodu camera obscura jest wykorzystywana do dnia dzisiejszego w fotografii artystycznej. Wykorzystali ją także uczniowie z Gimnazjum 22 im. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu w swoim projekcie „Camera obscura, czyli Poznań w pudełku”.

Co jest celem projektu? Własnoręczne wykonanie kamer otworkowych, zrobienie nimi zdjęć, ich wywołanie (ciemnia) oraz zrobienie wystawy na terenie szkoły.

Co udało im się zrobić?

Zapoznali się z historią fotografii i aparatu fotograficznego. Udali się również do Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Uczestniczyli tam w warsztatach, na których mieli okazję zrobić i wywołać zdjęcia zrobione kamerą otworkową. Uczniowie najbardziej z wycieczki zapamiętali aparat, który nazywał się „snajper”. Skąd ta nazwa – "bo wyglądał jak strzelba"! :)

Na jednym ze spotkań wykonali kamery ze zgromadzonych materiałów. I to właśnie z nimi przyszli na Stary Rynek w Poznaniu, aby uwiecznić swoje miasto. Co dalej? Sami wywołają zdjęcia i zorganizują wystawę swoich prac na terenie szkoły.

Skąd wziął się pomysł na taki temat? Propozycji było kilka, ale ten temat wydawał im się właśnie najciekawszy. Nie miał w sobie tyle chemii, fizyki, itd... „A taki projekt to nawet fajnie jest robić. Sami robimy projekt, sami zdobywamy wiedzę, więc sami uczymy się na swoich błędach” - mówią zgodnie uczniowie.

„To są zdjęcia czarno-białe, mają swój charakter” - i trudno się z tym nie zgodzić. Spójrzcie poniżej, są to zdjęcia wykonane przez uczniów. Trzeba przyznać jedno - charakter to one mają! :)

Bardzo artystyczny i kreatywny projekt! Młodzież zamyka Poznań w pudełku, dosłownie! :) Pani Katarzyna Prenka-Tuczyńska, opiekun projektu, fotografią zajmuje się w życiu prywatnym - jest to jej pasja, którą stara się zarazić uczniów. I zdecydowanie jej się to udaje! :)

Na zakończenie, krótki filmik z naszego spotkania. Zobaczcie sami jak wyglądają kamery otworkowe wykonane przez uczniów oraz jak robi się nimi zdjęcia! :)