2012-05-18 | Cegiełka do cegiełki, czyli matematyka w chrzypskim kościele

13 gimnazjalistów pod opieką Aliny Bartkowiak-Kubzdyl realizuje projekt „Cegiełka do cegiełki, czyli matematyka w chrzypskim kościele". Już na pierwszym spotkaniu wspólnie uznali, że wyjątkowym miejscem w ich okolicy jest kościół parafialny w Chrzypsku Wielkim.

Co jest celem projektu? Przedstawienie wszystkich informacji związanych z kościołem i jego terenem. Uczniowie przedstawiają historię kościoła, rysują plan architektoniczny, obliczają koszt renowacji kościoła, opisują teren przy kościele, a także prezentują pobliskie wioski.

Dotychczas udało im się zwiedzić kościół – po budynku oprowadził ich ksiądz proboszcz Zdzisław Dolata. Następnie dokonali pomiarów wewnątrz budynku i na zewnątrz, zrobili również wiele zdjęć.

Poszerzają swoje informacje na temat kościoła. Gdzie szukają informacji? Źródłem wiedzy jest nie tylko Internet. Któż inny może okazać się skarbnicą wiedzy jak nie babcie i dziadkowie! :)

Następny krok? Opisanie zebranych informacji, wykonanie odpowiednich obliczeń i zaprezentowanie wyników, przedstawienie zdjęć oraz innych ilustracji kościoła w Chrzypsku Wielkim.

Jak mówią sami uczniowie: "Chcielibyśmy aby efekt końcowy naszej pracy dotarł do wielu osób, aby mogli poznać „CEGIEŁKĘ – SKARB” Chrzypska Wielkiego. Jednocześnie staramy się uświadomić sobie i innym, że matematyka jest wszędzie – nawet w kościele".

Co o projekcie "eSzkoła - Moja Wielkopolska" myślą sami zainteresowani i dlaczego biorą w nim udział? :)

• Zapisałam się do projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”, ponieważ zainteresował mnie sposób realizacji. To my mogliśmy zadecydować czym będziemy się zajmować.
  • Lubię matematykę i widzę teraz jej praktyczne zastosowanie.
  • Wybrałem udział w projekcie, bo lubię informatykę. Na zajęciach mogę wykorzystać swoje umiejętności, a także poznać nowe programy i ich zastosowanie.
  • Podoba mi się, że w projekcie przekazuję wiedzę i wyniki swojej pracy za pomocą programów komputerowych.
  • Na zajęciach projektowych jest miła atmosfera, sympatyczne towarzystwo, pracujemy przy komputerach i dlatego chętnie w nich uczestniczę.

Sami decydują o tym co będą robić. Zdobywają wiedzę i nowe umiejętności. Rozwijają swoje zainteresowania, a przy okazji poznają siebie jeszcze lepiej! :)

W najbliższym czasie wykonają makietę kościoła, a my będziemy tam z nimi! :)

Dziękujemy pani Alinie Bartkowiak-Kubzdyl za nadesłaną relację.