2012-05-09 | Szkło - czy diabli się spodziewali, co z piaskiem nam dali?

Zainspirowani słowami pewnego mieszczanina z Ujścia, zawartymi we ,,Wspomnieniach Wielkopolski" Edwarda hr. Raczyńskiego, które brzmią: ,,Licho to, Panie licho, ten piasek nam naniosło (...), że nam tu bies te zaspy nadmuchał na nasze ogrody" - postanowili dowieść, że piasek będący diabelskim przeklęciem, stał się surowcem, z którego można tworzyć rzeczy niezwykłe.

,,Szkło - czy diabli się spodziewali, co z piaskiem nam dali?" - to projekt realizowany w Gimnazjum nr 2 im. Ludzi spod Znaku Rodła w Złotowie.

Podążając tropem piasku uczniowie poznali historię, rodzaje i walory szkła. Byli świadkami jego zautomatyzowanej produkcji. Przekonali się, że szkło i sztuka mają wspólny mianownik :-) A także… tłukli szkło na szczęście! :-) Polter – mówi Wam to coś? :-)

Wczoraj spotkali się z czeskim mistrzem szklarstwa, aby poznać i „wypróbować ręczną” produkcję szkła. Redakcja portalu eszkoła-wielkopolska miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu! Wkrótce szczegółowa relacja z tego spotkania! :-)

W najbliższy weekend organizują piknik nad jeziorem! :-) Co się tam będzie działo? Glass Walking – pokaz fakira! Młodzież sprawdzi czy fizyka i psychika pozwolą chodzić bosymi stopami po szkle :-)

Co jeszcze mają w planach? Uprzątnąć pobliski lasek z porzuconego szkła, przeprowadzić wśród mieszkańców ankietę: ,,edukacja recyklingowa", prześledzić recykling szkła i poznać pracę szklarza. W swój projekt zaangażują także pierwszoklasistów - przeprowadzą dla nich zajęcia dydaktyczne ,,Szkło - to jest to"! :-)